Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SMART HIGH i I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.UNII EUROPEJSKIEJ W ZAMOŚCIU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 278993)

DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SMART HIGH

📍 Zamość | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 68512)

I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.UNII EUROPEJSKIEJ W ZAMOŚCIU

📍 Zamość | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 14 91,7% 🏆 Me: 92,5% · σ: 6,4% · Mo: 97% 372 2 87 91,3% Me: 95% · σ: 13,1% · Mo: 97% 408 3
język angielski ustny (M) 14 99,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 11 2 87 99,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 6 1
język polski poziom podstawowy (M) 14 58,5% Me: 58% · σ: 13,2% · Mo: 55% 1575 6 88 76,0% 🏆 Me: 77% · σ: 10,4% · Mo: 85% 103 1
język polski ustny (M) 14 97,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 6 1 88 91,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 65 3
matematyka poziom podstawowy (M) 14 60,1% Me: 65% · σ: 23,0% · Mo: 34% 1271 5 88 86,0% 🏆 Me: 94% · σ: 14,8% · Mo: 96% 114 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 5 porównywalnych przedmiotów, DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SMART HIGH wypada lepiej w 2, a I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.UNII EUROPEJSKIEJ W ZAMOŚCIU w 3.

Największe różnice

Przedmiot DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SMART HIGH I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.UNII EUROPEJSKIEJ W ZAMOŚCIU Różnica
matematyka 60,1% 86,0% 25,8 pkt proc.
język polski 58,5% 76,0% 17,5 pkt proc.
język polski 97,9% 91,4% 6,4 pkt proc.
język angielski 91,7% 91,3% 0,4 pkt proc.
język angielski 99,1% 99,4% 0,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 25,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 14 osób w szkole A i 88 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.