Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KLEMENTYNY HOFFMANOWEJ i XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 27858)

IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KLEMENTYNY HOFFMANOWEJ

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 25801)

XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 129 74,1% Me: 77% · σ: 13,6% · Mo: 77% 29 4 63 80% 🏆 Me: 83% · σ: 13,2% · Mo: 87% 6 1
chemia poziom rozszerzony (M) 136 71,9% Me: 73% · σ: 17,5% · Mo: 73% 25 6 62 78,3% 🏆 Me: 82% · σ: 17,2% · Mo: 80% 7 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 129 75,6% 🏆 Me: 78% · σ: 18,9% · Mo: 93% 18 4 98 70,1% Me: 75% · σ: 20,3% · Mo: 57% 47 17
geografia poziom rozszerzony (M) 53 81,8% Me: 87% · σ: 13,7% · Mo: 87% 17 10 17 89,7% 🏆 Me: 97% · σ: 12,8% · Mo: 100% 1 1
historia poziom rozszerzony (M) 16 82,4% 🏆 Me: 88% · σ: 17,9% · Mo: 88% 15 4 5 76,6% Me: 77% · σ: 15,0% · Mo: -% 37 10
informatyka poziom rozszerzony (M) 10 59,6% Me: 64% · σ: 21,6% · Mo: 60% 62 12 70 84,4% 🏆 Me: 88% · σ: 15,8% · Mo: 100% 2 1
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 7 88,6% Me: 88% · σ: 3,0% · Mo: 85% 12 6 19 90,9% 🏆 Me: 92% · σ: 7,0% · Mo: 95% 3 2
język angielski poziom podstawowy (M) 283 97,7% 🏆 Me: 98% · σ: 2,4% · Mo: 98% 7 4 216 97,3% Me: 98% · σ: 3,7% · Mo: 100% 15 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 311 94,2% 🏆 Me: 97% · σ: 7,6% · Mo: 100% 8 7 194 93,5% Me: 95% · σ: 8,3% · Mo: 98% 11 9
język angielski ustny (M) 282 94,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 282 53 215 95,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 129 25
język niemiecki poziom podstawowy (M) 15 96% 🏆 Me: 97% · σ: 2,6% · Mo: 98% 13 2 7 94,7% Me: 98% · σ: 8,4% · Mo: 100% 18 3
język niemiecki ustny (M) 15 75,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 68 20 7 83,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 43 9
język polski poziom podstawowy (M) 330 82,3% 🏆 Me: 83% · σ: 10,4% · Mo: 85% 12 8 229 79,2% Me: 80% · σ: 11,7% · Mo: 75% 37 19
język polski poziom rozszerzony (M) 57 68,9% 🏆 Me: 72,5% · σ: 25,1% · Mo: 89% 148 39 27 63,4% Me: 69% · σ: 28,6% · Mo: 83% 251 55
język polski ustny (M) 330 85,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 262 14 228 85,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 313 20
matematyka poziom podstawowy (M) 330 95,3% 🏆 Me: 98% · σ: 6,1% · Mo: 100% 3 2 229 95,1% Me: 98% · σ: 6,5% · Mo: 100% 6 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 315 72,0% Me: 76% · σ: 19,5% · Mo: 80% 28 11 222 75,3% 🏆 Me: 78% · σ: 19,7% · Mo: 100% 12 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 17 porównywalnych przedmiotów, IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KLEMENTYNY HOFFMANOWEJ wypada lepiej w 9, a XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE w 8.

Największe różnice

Przedmiot IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KLEMENTYNY HOFFMANOWEJ XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE Różnica
informatyka 59,6% 84,4% 24,8 pkt proc.
język niemiecki 75,1% 83,6% 8,5 pkt proc.
geografia 81,8% 89,7% 7,9 pkt proc.
chemia 71,9% 78,3% 6,4 pkt proc.
biologia 74,1% 80% 5,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „informatyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 24,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 10 osób w szkole A i 70 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.