Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 4 czy BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 2? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 37 | 41,5% Me: 30% · σ: 26,8% · Mo: 22% | 4415 | 101 | 39 | 44,1% Me: 27% · σ: 32,7% · Mo: 23% | 4346 | 100 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 15 | 39,5% Me: 35% · σ: 19,3% · Mo: 15% | 3919 | 94 | 14 | 40,1% Me: 37,5% · σ: 26,0% · Mo: 10% | 3900 | 93 |
| język angielski ustny (M) | 36 | 40,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4525 | 101 | 39 | 46,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4446 | 100 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 37 | 25,4% Me: 25% · σ: 14,9% · Mo: 7% | 4458 | 99 | 40 | 30,3% Me: 32,5% · σ: 18,6% · Mo: 12% | 4324 | 98 |
| język polski ustny (M) | 36 | 34,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4528 | 99 | 40 | 47,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4076 | 88 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 37 | 21,1% Me: 18% · σ: 10,9% · Mo: 16% | 4354 | 97 | 40 | 18,2% Me: 16% · σ: 11,9% · Mo: 12% | 4490 | 101 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 2 ma wyższą zdawalność ogólną (21,6% vs 14,3%).
Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 4 wypada lepiej w 1, a BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 2 w 5.
| Przedmiot | BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 4 | BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 2 | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 34,3% | 47,8% | 13,5 pkt proc. |
| język angielski | 40,3% | 46,1% | 5,8 pkt proc. |
| język polski | 25,4% | 30,3% | 4,9 pkt proc. |
| matematyka | 21,1% | 18,2% | 2,9 pkt proc. |
| język angielski | 41,5% | 44,1% | 2,6 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 7,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 13,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 36 osób w szkole A i 40 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.