Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: PUBLICZNE TECHNIKUM NR 4 IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO W OPOLU vs PUBLICZNE TECHNIKUM NR 1. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 27621)

PUBLICZNE TECHNIKUM NR 4 IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO W OPOLU

📍 Opole | Zdawalność: 86,4%

SZKOŁA B (RSPO: 15428)

PUBLICZNE TECHNIKUM NR 1

📍 Opole | Zdawalność: 92,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 54 70,9% Me: 72% · σ: 19,2% · Mo: 72% 2396 18 125 78,3% 🏆 Me: 88% · σ: 21,1% · Mo: 92% 1596 11
język angielski poziom rozszerzony (M) 54 42,4% Me: 34% · σ: 25,1% · Mo: 18% 3823 24 79 75,3% 🏆 Me: 77% · σ: 16,8% · Mo: 93% 849 7
język angielski ustny (M) 54 83,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1158 14 125 84,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1117 13
język niemiecki poziom podstawowy (M) 11 81,5% 🏆 Me: 92% · σ: 20,9% · Mo: 95% 59 2 8 72% Me: 72% · σ: 23,5% · Mo: 100% 80 4
język niemiecki ustny (M) 11 81,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 48 2 8 73,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 73 3
język polski poziom podstawowy (M) 67 44,4% Me: 45% · σ: 13,7% · Mo: 45% 3424 20 135 46,3% 🏆 Me: 47% · σ: 13,5% · Mo: 40% 3202 18
język polski ustny (M) 66 58,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3148 21 135 67,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1950 14
matematyka poziom podstawowy (M) 67 43,9% Me: 42% · σ: 17,7% · Mo: 52% 2783 17 135 61,3% 🏆 Me: 60% · σ: 19,4% · Mo: 54% 1206 9
matematyka poziom rozszerzony (M) 9 5,3% Me: 4% · σ: 4,6% · Mo: 2% 2232 12 47 16,9% 🏆 Me: 10% · σ: 15,9% · Mo: 0% 1551 10

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

PUBLICZNE TECHNIKUM NR 1 ma wyższą zdawalność ogólną (92,6% vs 86,4%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, PUBLICZNE TECHNIKUM NR 4 IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO W OPOLU wypada lepiej w 2, a PUBLICZNE TECHNIKUM NR 1 w 7.

Największe różnice

Przedmiot PUBLICZNE TECHNIKUM NR 4 IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO W OPOLU PUBLICZNE TECHNIKUM NR 1 Różnica
język angielski 42,4% 75,3% 32,8 pkt proc.
matematyka 43,9% 61,3% 17,4 pkt proc.
matematyka 5,3% 16,9% 11,6 pkt proc.
język polski 58,2% 67,8% 9,6 pkt proc.
język niemiecki 81,5% 72% 9,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 6,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 32,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 54 osób w szkole A i 79 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.