Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W GNIEŹNIE czy BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 4? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 276051)

BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W GNIEŹNIE

📍 Gniezno | Zdawalność: 37,5%

SZKOŁA B (RSPO: 276219)

BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 4

📍 Poznań | Zdawalność: 14,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 16 53,3% 🏆 Me: 59% · σ: 25,2% · Mo: 23% 3992 14 37 41,5% Me: 30% · σ: 26,8% · Mo: 22% 4415 101
język angielski ustny (M) 16 63,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3625 13 36 40,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4525 101
język polski poziom podstawowy (M) 16 40,9% 🏆 Me: 43% · σ: 14,3% · Mo: 38% 3733 13 37 25,4% Me: 25% · σ: 14,9% · Mo: 7% 4458 99
język polski ustny (M) 16 57,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3225 10 36 34,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4528 99
matematyka poziom podstawowy (M) 16 24,8% 🏆 Me: 22% · σ: 13,1% · Mo: 8% 4176 16 37 21,1% Me: 18% · σ: 10,9% · Mo: 16% 4354 97

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W GNIEŹNIE ma wyższą zdawalność ogólną (37,5% vs 14,3%).

Spośród 5 porównywalnych przedmiotów, BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W GNIEŹNIE wypada lepiej w 5, a BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 4 w 0.

Największe różnice

Przedmiot BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W GNIEŹNIE BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 4 Różnica
język polski 57,6% 34,3% 23,3 pkt proc.
język angielski 63,6% 40,3% 23,2 pkt proc.
język polski 40,9% 25,4% 15,6 pkt proc.
język angielski 53,3% 41,5% 11,8 pkt proc.
matematyka 24,8% 21,1% 3,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 23,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 16 osób w szkole A i 36 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.