Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: TECHNIKUM NR 2 W RYKACH vs I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. SKŁODOWSKIEJ - CURIE W RYKACH. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 275789)

TECHNIKUM NR 2 W RYKACH

📍 Ryki | Zdawalność: 92,1%

SZKOŁA B (RSPO: 8761)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. SKŁODOWSKIEJ - CURIE W RYKACH

📍 Ryki | Zdawalność: 98,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 7 18,9% Me: 20% · σ: 8,6% · Mo: -% 1916 3 23 37,7% 🏆 Me: 32% · σ: 19,2% · Mo: 18% 922 2
geografia poziom rozszerzony (M) 15 27,9% Me: 25% · σ: 12,9% · Mo: 18% 1947 3 34 53,6% 🏆 Me: 54% · σ: 18,1% · Mo: 32% 485 2
język angielski poziom podstawowy (M) 38 66,2% Me: 73,5% · σ: 24,8% · Mo: 57% 2914 3 82 81,8% 🏆 Me: 91% · σ: 20,7% · Mo: 92% 1254 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 27 54,1% Me: 55% · σ: 20,7% · Mo: 33% 2980 3 72 71,1% 🏆 Me: 77% · σ: 22,9% · Mo: 60% 1227 1
język angielski ustny (M) 38 66,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3321 2 82 76,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2108 1
język polski poziom podstawowy (M) 38 47,2% Me: 45% · σ: 15,8% · Mo: 32% 3089 2 82 65,1% 🏆 Me: 67% · σ: 13,2% · Mo: 60% 832 1
język polski ustny (M) 38 64,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2277 2 82 61,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2809 3
matematyka poziom podstawowy (M) 38 55,1% Me: 56% · σ: 17,5% · Mo: 42% 1660 3 82 71,8% 🏆 Me: 74% · σ: 18,9% · Mo: 62% 615 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 8 13,2% Me: 8% · σ: 18,2% · Mo: 2% 1791 2 28 41,4% 🏆 Me: 45% · σ: 23,5% · Mo: 48% 581 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. SKŁODOWSKIEJ - CURIE W RYKACH ma wyższą zdawalność ogólną (98,8% vs 92,1%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 W RYKACH wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. SKŁODOWSKIEJ - CURIE W RYKACH w 8.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 2 W RYKACH I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. SKŁODOWSKIEJ - CURIE W RYKACH Różnica
matematyka 13,2% 41,4% 28,1 pkt proc.
geografia 27,9% 53,6% 25,7 pkt proc.
biologia 18,9% 37,7% 18,9 pkt proc.
język polski 47,2% 65,1% 17,9 pkt proc.
język angielski 54,1% 71,1% 16,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 6,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 28,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 28 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.