Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W STARACHOWICACH vs SPORTOWE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W STARACHOWICACH. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 27569)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W STARACHOWICACH

📍 Starachowice | Zdawalność: 97,4%

SZKOŁA B (RSPO: 44628)

SPORTOWE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W STARACHOWICACH

📍 Starachowice | Zdawalność: 97,0%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 35 50,6% 🏆 Me: 55% · σ: 17,7% · Mo: 25% 459 2 16 13% Me: 13% · σ: 3,6% · Mo: 13% 2301 6
geografia poziom rozszerzony (M) 39 53,5% 🏆 Me: 53% · σ: 22,9% · Mo: 25% 489 1 14 12,1% Me: 9% · σ: 7,7% · Mo: 8% 2970 7
język angielski poziom podstawowy (M) 151 87,1% 🏆 Me: 93% · σ: 15,5% · Mo: 97% 780 2 33 70,8% Me: 70% · σ: 17,4% · Mo: 63% 2418 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 133 75,6% 🏆 Me: 83% · σ: 20,3% · Mo: 92% 818 1 23 46,7% Me: 45% · σ: 18,1% · Mo: 20% 3584 7
język angielski ustny (M) 151 89,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 599 3 33 74,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2271 6
język polski poziom podstawowy (M) 151 67,1% 🏆 Me: 67% · σ: 14,9% · Mo: 72% 653 1 33 42,7% Me: 45% · σ: 14,6% · Mo: 45% 3600 7
język polski poziom rozszerzony (M) 52 47,4% 🏆 Me: 43% · σ: 25,0% · Mo: 31% 792 2 8 11,1% Me: 0% · σ: 16,7% · Mo: 0% 2119 6
język polski ustny (M) 151 88,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 154 2 33 84,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 347 3
matematyka poziom podstawowy (M) 151 70,8% 🏆 Me: 76% · σ: 23,2% · Mo: 88% 682 1 33 50,5% Me: 48% · σ: 14,8% · Mo: 48% 2096 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 57 44,6% 🏆 Me: 46% · σ: 22,2% · Mo: 38% 487 1 6 2% Me: 2% · σ: 2% · Mo: 2% 2373 7

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W STARACHOWICACH ma wyższą zdawalność ogólną (97,4% vs 97,0%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W STARACHOWICACH wypada lepiej w 10, a SPORTOWE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W STARACHOWICACH w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W STARACHOWICACH SPORTOWE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W STARACHOWICACH Różnica
matematyka 44,6% 2% 42,6 pkt proc.
geografia 53,5% 12,1% 41,4 pkt proc.
biologia 50,6% 13% 37,6 pkt proc.
język polski 47,4% 11,1% 36,3 pkt proc.
język angielski 75,6% 46,7% 29,0 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: chemia poziom rozszerzony (M), fizyka poziom rozszerzony (M), historia poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 42,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 57 osób w szkole A i 6 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.