Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA A.K.S. SZKOŁA TECHNICZNA czy SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA SZKOŁY GIMNAZJALNEJ? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 274818)

BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA A.K.S. SZKOŁA TECHNICZNA

📍 Świnoujście | Zdawalność: 60%

SZKOŁA B (RSPO: 55147)

SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA SZKOŁY GIMNAZJALNEJ

📍 Świnoujście | Zdawalność: 92,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 5 63% Me: 68% · σ: 28,2% · Mo: 87% 3245 8 25 88,2% 🏆 Me: 92% · σ: 10,7% · Mo: 97% 684 3
język angielski ustny (M) 5 91,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 397 1 25 85,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 978 3
język polski poziom podstawowy (M) 5 23,4% Me: 27% · σ: 8,2% · Mo: -% 4499 9 28 58,5% 🏆 Me: 59% · σ: 14,9% · Mo: 47% 1570 3
język polski ustny (M) 5 44,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4235 9 28 64,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2298 6
matematyka poziom podstawowy (M) 5 46% Me: 46% · σ: 19,0% · Mo: 28% 2542 5 28 59,9% 🏆 Me: 53% · σ: 25,5% · Mo: 48% 1291 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA SZKOŁY GIMNAZJALNEJ ma wyższą zdawalność ogólną (92,9% vs 60%).

Spośród 5 porównywalnych przedmiotów, BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA A.K.S. SZKOŁA TECHNICZNA wypada lepiej w 1, a SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA SZKOŁY GIMNAZJALNEJ w 4.

Największe różnice

Przedmiot BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA A.K.S. SZKOŁA TECHNICZNA SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA SZKOŁY GIMNAZJALNEJ Różnica
język polski 23,4% 58,5% 35,1 pkt proc.
język angielski 63% 88,2% 25,2 pkt proc.
język polski 44,8% 64,8% 20,0 pkt proc.
matematyka 46% 59,9% 13,9 pkt proc.
język angielski 91,4% 85,5% 5,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 32,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 35,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 28 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.