Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 2 czy BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 1? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 55 | 43,3% Me: 35% · σ: 26,4% · Mo: 12% | 4368 | 256 | 20 | 29,1% Me: 16% · σ: 25,5% · Mo: 15% | 4561 | 31 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 20 | 44,2% Me: 51% · σ: 26,0% · Mo: 70% | 3735 | 242 | 6 | 38,7% Me: 31% · σ: 30,6% · Mo: 10% | 3944 | 28 |
| język angielski ustny (M) | 56 | 52,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4245 | 257 | 20 | 47,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4422 | 31 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 56 | 38,9% Me: 38% · σ: 17,7% · Mo: 33% | 3881 | 250 | 21 | 15,7% Me: 12% · σ: 11,1% · Mo: 7% | 4585 | 31 |
| język polski ustny (M) | 56 | 43,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4290 | 247 | 21 | 36,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4499 | 29 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 54 | 21,6% Me: 20% · σ: 10,6% · Mo: 12% | 4330 | 256 | 21 | 17,8% Me: 14% · σ: 9,9% · Mo: 14% | 4501 | 31 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 2 ma wyższą zdawalność ogólną (28,3% vs 10,5%).
Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 2 wypada lepiej w 6, a BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 1 w 0.
| Przedmiot | BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 2 | BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA NR 1 | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 38,9% | 15,7% | 23,2 pkt proc. |
| język angielski | 43,3% | 29,1% | 14,3 pkt proc. |
| język polski | 43,9% | 36,1% | 7,7 pkt proc. |
| język angielski | 52,8% | 47,1% | 5,7 pkt proc. |
| język angielski | 44,2% | 38,7% | 5,6 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 17,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 56 osób w szkole A i 21 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.