Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK. PIL. EUGENIUSZA HORBACZEWSKIEGO W ZIELONEJ GÓRZE czy V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO W ZIELONEJ GÓRZE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 271998)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK. PIL. EUGENIUSZA HORBACZEWSKIEGO W ZIELONEJ GÓRZE

📍 Zielona Góra | Zdawalność: 99,6%

SZKOŁA B (RSPO: 17830)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO W ZIELONEJ GÓRZE

📍 Zielona Góra | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 93 55,6% 🏆 Me: 55% · σ: 15,3% · Mo: 58% 298 2 67 51,5% Me: 53% · σ: 16,2% · Mo: 58% 426 3
chemia poziom rozszerzony (M) 53 47,6% Me: 48% · σ: 23,5% · Mo: 10% 315 3 35 51,6% 🏆 Me: 52% · σ: 22,4% · Mo: 25% 244 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 18 44,8% Me: 38% · σ: 21,0% · Mo: 38% 353 3 45 44,9% 🏆 Me: 48% · σ: 25,5% · Mo: 30% 351 2
geografia poziom rozszerzony (M) 78 61,3% 🏆 Me: 62% · σ: 16,8% · Mo: 73% 260 2 62 61,2% Me: 62% · σ: 18,6% · Mo: 53% 263 3
historia poziom rozszerzony (M) 15 41,3% Me: 42% · σ: 20,1% · Mo: 42% 786 5 11 52,9% 🏆 Me: 57% · σ: 23,4% · Mo: 28% 454 3
informatyka poziom rozszerzony (M) 13 48,6% Me: 50% · σ: 19,0% · Mo: 42% 147 3 6 54,7% 🏆 Me: 56% · σ: 28,0% · Mo: -% 93 2
język angielski poziom podstawowy (M) 228 92,0% Me: 95% · σ: 10,1% · Mo: 97% 349 3 188 94,1% 🏆 Me: 95% · σ: 6,5% · Mo: 98% 208 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 220 83,1% Me: 90% · σ: 16,0% · Mo: 95% 329 4 170 86,2% 🏆 Me: 90% · σ: 11,8% · Mo: 95% 195 2
język angielski ustny (M) 228 98,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 37 1 188 96,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 83 3
język polski poziom podstawowy (M) 229 70,5% Me: 72% · σ: 12,0% · Mo: 68% 384 3 197 75,1% 🏆 Me: 77% · σ: 12,1% · Mo: 63% 134 2
język polski poziom rozszerzony (M) 52 62,9% 🏆 Me: 66% · σ: 26,5% · Mo: 94% 262 2 48 60,1% Me: 63% · σ: 22,1% · Mo: 60% 330 3
język polski ustny (M) 229 80,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 607 7 197 81,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 520 5
matematyka poziom podstawowy (M) 229 74,7% Me: 76% · σ: 18,7% · Mo: 94% 475 3 197 80,7% 🏆 Me: 86% · σ: 15,9% · Mo: 92% 250 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 90 47,5% Me: 49% · σ: 23,5% · Mo: 20% 397 3 106 49,5% 🏆 Me: 49% · σ: 22,1% · Mo: 42% 347 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 29 57,2% Me: 56% · σ: 17,8% · Mo: 48% 268 3 9 62,2% 🏆 Me: 64% · σ: 14,1% · Mo: -% 186 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO W ZIELONEJ GÓRZE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,6%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK. PIL. EUGENIUSZA HORBACZEWSKIEGO W ZIELONEJ GÓRZE wypada lepiej w 4, a V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO W ZIELONEJ GÓRZE w 10, przy 1 remisach.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK. PIL. EUGENIUSZA HORBACZEWSKIEGO W ZIELONEJ GÓRZE V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO W ZIELONEJ GÓRZE Różnica
historia 41,3% 52,9% 11,6 pkt proc.
matematyka 74,7% 80,7% 6,1 pkt proc.
informatyka 48,6% 54,7% 6,1 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 57,2% 62,2% 5,0 pkt proc.
język polski 70,5% 75,1% 4,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 11,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 15 osób w szkole A i 11 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.