Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — PUBLICZNE TECHNIKUM NR 3 W OPOLU czy PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR II Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MARII KONOPNICKIEJ W OPOLU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 27192)

PUBLICZNE TECHNIKUM NR 3 W OPOLU

📍 Opole | Zdawalność: 97,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 6 27,3% Me: 29% · σ: 8,0% · Mo: 33% 1383 10 88 65,8% 🏆 Me: 67% · σ: 14,8% · Mo: 73% 107 1
geografia poziom rozszerzony (M) 45 42,2% Me: 38% · σ: 16,8% · Mo: 35% 932 7 47 65,6% 🏆 Me: 67% · σ: 16,2% · Mo: 55% 190 2
informatyka poziom rozszerzony (M) 11 46,5% 🏆 Me: 44% · σ: 14,6% · Mo: 28% 165 1 12 44% Me: 42% · σ: 16,8% · Mo: 26% 195 3
język angielski poziom podstawowy (M) 151 82,8% Me: 88% · σ: 17,8% · Mo: 93% 1168 9 196 93,4% 🏆 Me: 97% · σ: 8,3% · Mo: 98% 246 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 135 69,7% Me: 73% · σ: 21,7% · Mo: 90% 1363 10 176 84,9% 🏆 Me: 90% · σ: 15,6% · Mo: 95% 254 1
język angielski ustny (M) 151 85,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 955 11 196 94,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 202 3
język niemiecki poziom podstawowy (M) 7 69,9% Me: 68% · σ: 14,9% · Mo: -% 85 5 23 95,4% 🏆 Me: 98% · σ: 6,1% · Mo: 100% 17 1
język niemiecki ustny (M) 7 72,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 78 4 23 97,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 7 1
język polski poziom podstawowy (M) 158 66,0% Me: 67% · σ: 14,2% · Mo: 67% 758 5 222 70,2% 🏆 Me: 70% · σ: 13,6% · Mo: 67% 406 2
język polski poziom rozszerzony (M) 39 46,3% Me: 43% · σ: 25,9% · Mo: 29% 847 6 56 69,4% 🏆 Me: 75,5% · σ: 23,8% · Mo: 86% 138 1
język polski ustny (M) 158 76,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 929 7 222 87,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 174 2
matematyka poziom podstawowy (M) 158 68,7% Me: 68% · σ: 19,2% · Mo: 96% 789 7 222 83,0% 🏆 Me: 86% · σ: 14,1% · Mo: 96% 170 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 56 36,1% Me: 34% · σ: 21,0% · Mo: 34% 751 5 106 54,3% 🏆 Me: 57% · σ: 20,5% · Mo: 70% 232 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR II Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MARII KONOPNICKIEJ W OPOLU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 97,5%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, PUBLICZNE TECHNIKUM NR 3 W OPOLU wypada lepiej w 1, a PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR II Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MARII KONOPNICKIEJ W OPOLU w 12.

Największe różnice

Przedmiot PUBLICZNE TECHNIKUM NR 3 W OPOLU PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR II Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MARII KONOPNICKIEJ W OPOLU Różnica
biologia 27,3% 65,8% 38,5 pkt proc.
język niemiecki 69,9% 95,4% 25,6 pkt proc.
język niemiecki 72,4% 97,2% 24,8 pkt proc.
geografia 42,2% 65,6% 23,4 pkt proc.
język polski 46,3% 69,4% 23,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 2,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 38,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 88 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.