Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA REJA W KIELCACH czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W KIELCACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 271586)

I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA REJA W KIELCACH

📍 Kielce | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 5756)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W KIELCACH

📍 Kielce | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 7 95% 🏆 Me: 95% · σ: 3,3% · Mo: -% 151 1 228 94,6% Me: 97% · σ: 7,0% · Mo: 98% 176 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 7 85,3% Me: 83% · σ: 7,7% · Mo: 83% 227 2 209 87,8% 🏆 Me: 92% · σ: 11,9% · Mo: 95% 145 1
język angielski ustny (M) 7 96,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 87 1 228 94,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 189 2
język polski poziom podstawowy (M) 7 79,7% 🏆 Me: 75% · σ: 10,3% · Mo: 68% 29 1 228 78,5% Me: 78% · σ: 9,8% · Mo: 78% 50 2
język polski ustny (M) 7 93,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 31 1 228 82,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 485 8
matematyka poziom podstawowy (M) 7 73,1% Me: 82% · σ: 22,8% · Mo: 82% 544 9 228 86,2% 🏆 Me: 90% · σ: 11,7% · Mo: 96% 109 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA REJA W KIELCACH wypada lepiej w 4, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W KIELCACH w 2.

Największe różnice

Przedmiot I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA REJA W KIELCACH I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W KIELCACH Różnica
matematyka 73,1% 86,2% 13,1 pkt proc.
język polski 93,7% 82,1% 11,6 pkt proc.
język angielski 85,3% 87,8% 2,5 pkt proc.
język angielski 96,7% 94,5% 2,2 pkt proc.
język polski 79,7% 78,5% 1,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 13,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 7 osób w szkole A i 228 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.