Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO W KRAKOWIE i V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. AUGUSTA WITKOWSKIEGO W KRAKOWIE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 27081)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO W KRAKOWIE

📍 Kraków | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 4735)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. AUGUSTA WITKOWSKIEGO W KRAKOWIE

📍 Kraków | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 84 70,8% Me: 73% · σ: 16,2% · Mo: 72% 48 3 83 75,9% 🏆 Me: 78% · σ: 13,0% · Mo: 77% 20 2
chemia poziom rozszerzony (M) 91 70,8% 🏆 Me: 76% · σ: 18,4% · Mo: 77% 32 1 90 69,8% Me: 75% · σ: 20,0% · Mo: 87% 37 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 65 64,7% Me: 70% · σ: 21,3% · Mo: 90% 77 4 42 76,8% 🏆 Me: 80% · σ: 19,7% · Mo: 100% 13 1
geografia poziom rozszerzony (M) 36 75,5% Me: 79% · σ: 15,9% · Mo: 82% 52 5 9 78% 🏆 Me: 77% · σ: 12,6% · Mo: 77% 33 2
historia poziom rozszerzony (M) 24 72,9% Me: 79% · σ: 20,9% · Mo: 78% 63 9 52 80,4% 🏆 Me: 88% · σ: 20,1% · Mo: 100% 24 4
historia sztuki poziom rozszerzony (M) 23 76,6% 🏆 Me: 77% · σ: 18,5% · Mo: 77% 5 2 5 71,6% Me: 65% · σ: 15,6% · Mo: -% 12 6
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 52 82% Me: 83% · σ: 7,5% · Mo: 82% 118 15 31 87,7% 🏆 Me: 90% · σ: 8,7% · Mo: 92% 18 1
język angielski poziom podstawowy (M) 277 95% Me: 97% · σ: 5,8% · Mo: 97% 151 17 247 96,8% 🏆 Me: 98% · σ: 4,3% · Mo: 98% 38 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 200 88,3% Me: 92% · σ: 11,3% · Mo: 97% 123 11 163 92,9% 🏆 Me: 95% · σ: 6,9% · Mo: 97% 22 1
język angielski ustny (M) 277 99,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 13 2 247 98,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 26 4
język polski poziom podstawowy (M) 278 75,5% Me: 75% · σ: 12,6% · Mo: 73% 120 9 252 79,0% 🏆 Me: 82% · σ: 11,4% · Mo: 82% 40 3
język polski poziom rozszerzony (M) 53 58,6% Me: 63% · σ: 23,2% · Mo: 69% 376 20 43 70,5% 🏆 Me: 71% · σ: 25,3% · Mo: 100% 118 8
język polski ustny (M) 278 77,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 889 31 252 82,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 437 16
matematyka poziom podstawowy (M) 278 89,8% Me: 94% · σ: 12,5% · Mo: 100% 55 4 252 93,8% 🏆 Me: 98% · σ: 8,4% · Mo: 100% 14 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 202 65,3% Me: 68% · σ: 21,4% · Mo: 66% 77 6 191 75,8% 🏆 Me: 78% · σ: 19,6% · Mo: 100% 10 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 10 73,2% Me: 78% · σ: 19,1% · Mo: 80% 72 12 21 83,3% 🏆 Me: 88% · σ: 13,1% · Mo: 88% 9 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 16 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO W KRAKOWIE wypada lepiej w 3, a V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. AUGUSTA WITKOWSKIEGO W KRAKOWIE w 13.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO W KRAKOWIE V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. AUGUSTA WITKOWSKIEGO W KRAKOWIE Różnica
fizyka 64,7% 76,8% 12,1 pkt proc.
język polski 58,6% 70,5% 11,8 pkt proc.
matematyka 65,3% 75,8% 10,5 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 73,2% 83,3% 10,1 pkt proc.
historia 72,9% 80,4% 7,5 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: informatyka poziom rozszerzony (M), język niemiecki poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 12,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 65 osób w szkole A i 42 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.