Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: 2 SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MIĘDZYNARODOWYMI IM. PAWŁA JASIENICY SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO vs XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA B (RSPO: 25801)

XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 9 75,4% Me: 80% · σ: 12,5% · Mo: 53% 23 3 63 80% 🏆 Me: 83% · σ: 13,2% · Mo: 87% 6 1
chemia poziom rozszerzony (M) 12 77% Me: 82,5% · σ: 18% · Mo: 83% 10 3 62 78,3% 🏆 Me: 82% · σ: 17,2% · Mo: 80% 7 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 14 86,9% 🏆 Me: 90% · σ: 11,2% · Mo: 90% 1 1 98 70,1% Me: 75% · σ: 20,3% · Mo: 57% 47 17
geografia poziom rozszerzony (M) 10 83,2% Me: 81,5% · σ: 7,2% · Mo: 80% 13 8 17 89,7% 🏆 Me: 97% · σ: 12,8% · Mo: 100% 1 1
język angielski poziom podstawowy (M) 36 98,7% 🏆 Me: 100% · σ: 1,6% · Mo: 100% 2 2 216 97,3% Me: 98% · σ: 3,7% · Mo: 100% 15 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 41 95,4% 🏆 Me: 97% · σ: 4,3% · Mo: 97% 1 1 194 93,5% Me: 95% · σ: 8,3% · Mo: 98% 11 9
język angielski ustny (M) 36 96,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 110 21 215 95,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 129 25
język niemiecki poziom podstawowy (M) 5 97% 🏆 Me: 97% · σ: 2,3% · Mo: 97% 7 1 7 94,7% Me: 98% · σ: 8,4% · Mo: 100% 18 3
język niemiecki ustny (M) 5 76% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 66 18 7 83,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 43 9
język polski poziom podstawowy (M) 43 77,4% Me: 78% · σ: 11,5% · Mo: 75% 70 28 229 79,2% 🏆 Me: 80% · σ: 11,7% · Mo: 75% 37 19
język polski poziom rozszerzony (M) 9 76,7% 🏆 Me: 91% · σ: 26,9% · Mo: 97% 46 13 27 63,4% Me: 69% · σ: 28,6% · Mo: 83% 251 55
język polski ustny (M) 43 77,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 899 58 228 85,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 313 20
matematyka poziom podstawowy (M) 43 96,1% 🏆 Me: 98% · σ: 4,1% · Mo: 100% 2 1 229 95,1% Me: 98% · σ: 6,5% · Mo: 100% 6 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 34 81,1% 🏆 Me: 84% · σ: 11,0% · Mo: 84% 2 1 222 75,3% Me: 78% · σ: 19,7% · Mo: 100% 12 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, 2 SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MIĘDZYNARODOWYMI IM. PAWŁA JASIENICY SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO wypada lepiej w 8, a XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE w 6.

Największe różnice

Przedmiot 2 SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MIĘDZYNARODOWYMI IM. PAWŁA JASIENICY SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE Różnica
fizyka 86,9% 70,1% 16,8 pkt proc.
język polski 76,7% 63,4% 13,3 pkt proc.
język polski 77,1% 85,1% 7,9 pkt proc.
język niemiecki 76% 83,6% 7,6 pkt proc.
geografia 83,2% 89,7% 6,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 16,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 14 osób w szkole A i 98 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.