Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — 2 SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MIĘDZYNARODOWYMI IM. PAWŁA JASIENICY SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO czy V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. JÓZEFA PONIATOWSKIEGO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA B (RSPO: 25682)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. JÓZEFA PONIATOWSKIEGO

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 9 75,4% 🏆 Me: 80% · σ: 12,5% · Mo: 53% 23 3 31 72% Me: 78% · σ: 17,2% · Mo: 78% 40 9
chemia poziom rozszerzony (M) 12 77% Me: 82,5% · σ: 18% · Mo: 83% 10 3 46 81,5% 🏆 Me: 87% · σ: 19,0% · Mo: 92% 2 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 14 86,9% 🏆 Me: 90% · σ: 11,2% · Mo: 90% 1 1 64 81,8% Me: 87% · σ: 16,7% · Mo: 97% 3 2
geografia poziom rozszerzony (M) 10 83,2% Me: 81,5% · σ: 7,2% · Mo: 80% 13 8 55 83,7% 🏆 Me: 87% · σ: 10,6% · Mo: 88% 10 6
język angielski poziom podstawowy (M) 36 98,7% 🏆 Me: 100% · σ: 1,6% · Mo: 100% 2 2 137 97,5% Me: 98% · σ: 2,8% · Mo: 100% 12 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 41 95,4% 🏆 Me: 97% · σ: 4,3% · Mo: 97% 1 1 145 94,5% Me: 97% · σ: 6,8% · Mo: 98% 6 6
język angielski ustny (M) 36 96,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 110 21 137 97,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 49 5
język niemiecki poziom podstawowy (M) 5 97% 🏆 Me: 97% · σ: 2,3% · Mo: 97% 7 1 11 92,2% Me: 95% · σ: 5,3% · Mo: 87% 27 10
język niemiecki ustny (M) 5 76% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 66 18 11 81,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 48 12
język polski poziom podstawowy (M) 43 77,4% Me: 78% · σ: 11,5% · Mo: 75% 70 28 165 84,2% 🏆 Me: 85% · σ: 10,1% · Mo: 85% 6 5
język polski poziom rozszerzony (M) 9 76,7% 🏆 Me: 91% · σ: 26,9% · Mo: 97% 46 13 33 72,6% Me: 74% · σ: 16,4% · Mo: 80% 88 25
język polski ustny (M) 43 77,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 899 58 165 84,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 355 22
matematyka poziom podstawowy (M) 43 96,1% 🏆 Me: 98% · σ: 4,1% · Mo: 100% 2 1 165 93,8% Me: 96% · σ: 8,0% · Mo: 100% 15 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 34 81,1% 🏆 Me: 84% · σ: 11,0% · Mo: 84% 2 1 132 71,7% Me: 74% · σ: 16,6% · Mo: 74% 31 12
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 6 78% Me: 76% · σ: 9,7% · Mo: 76% 36 11 16 80,5% 🏆 Me: 80% · σ: 11,0% · Mo: 76% 22 7

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, 2 SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MIĘDZYNARODOWYMI IM. PAWŁA JASIENICY SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO wypada lepiej w 8, a V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. JÓZEFA PONIATOWSKIEGO w 7.

Największe różnice

Przedmiot 2 SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MIĘDZYNARODOWYMI IM. PAWŁA JASIENICY SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. JÓZEFA PONIATOWSKIEGO Różnica
matematyka 81,1% 71,7% 9,4 pkt proc.
język polski 77,1% 84,3% 7,2 pkt proc.
język polski 77,4% 84,2% 6,8 pkt proc.
język niemiecki 76% 81,3% 5,3 pkt proc.
fizyka 86,9% 81,8% 5,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 9,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 34 osób w szkole A i 132 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.