Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM NR 2 ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 26908)

TECHNIKUM NR 2 ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ

📍 Skarżysko-Kamienna | Zdawalność: 84,1%

SZKOŁA B (RSPO: 6586)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ

📍 Skarżysko-Kamienna | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 15 64% 🏆 Me: 67% · σ: 21,3% · Mo: 57% 210 2 56 46,5% Me: 49% · σ: 20,5% · Mo: 53% 729 3
informatyka poziom rozszerzony (M) 6 33,3% Me: 35% · σ: 16,2% · Mo: 34% 343 2 9 47,3% 🏆 Me: 46% · σ: 27,7% · Mo: -% 159 1
język angielski poziom podstawowy (M) 81 75,0% Me: 82% · σ: 23,9% · Mo: 95% 1943 4 163 89,1% 🏆 Me: 93% · σ: 11,5% · Mo: 95% 601 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 60 64,7% Me: 63% · σ: 20,1% · Mo: 38% 1881 4 117 78,5% 🏆 Me: 85% · σ: 18,3% · Mo: 88% 626 2
język angielski ustny (M) 81 74,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2302 4 163 88,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 715 2
język polski poziom podstawowy (M) 82 43,7% Me: 47% · σ: 18,1% · Mo: 47% 3502 5 167 65,2% 🏆 Me: 65% · σ: 13,7% · Mo: 80% 825 2
język polski poziom rozszerzony (M) 6 14% Me: 13% · σ: 12,2% · Mo: 3% 2047 4 49 53,5% 🏆 Me: 54% · σ: 21,2% · Mo: 31% 547 3
język polski ustny (M) 82 74,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1208 4 167 83,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 422 2
matematyka poziom podstawowy (M) 82 51,4% Me: 54% · σ: 17,2% · Mo: 58% 2022 4 167 72,1% 🏆 Me: 74% · σ: 17,1% · Mo: 60% 601 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 26 21,8% Me: 13% · σ: 20,8% · Mo: 0% 1289 3 64 44,5% 🏆 Me: 44% · σ: 30,8% · Mo: 70% 489 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 84,1%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ w 9.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 2 ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ Różnica
język polski 14% 53,5% 39,5 pkt proc.
matematyka 21,8% 44,5% 22,6 pkt proc.
język polski 43,7% 65,2% 21,5 pkt proc.
matematyka 51,4% 72,1% 20,7 pkt proc.
geografia 64% 46,5% 17,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 15,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 39,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 49 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.