Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO W ŻYWCU czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Żywiec | Zdawalność: 100%
📍 Żywiec | Zdawalność: 98,4%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 17 | 44,2% Me: 37% · σ: 22,3% · Mo: 20% | 686 | 2 | 73 | 46,2% Me: 45% · σ: 18,8% · Mo: 37% | 616 | 1 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 8 | 44,2% Me: 47,5% · σ: 29,0% · Mo: -% | 401 | 3 | 35 | 51,5% Me: 47% · σ: 20,5% · Mo: 47% | 245 | 2 |
| historia sztuki poziom rozszerzony (M) | 5 | 65,4% Me: 65% · σ: 2,9% · Mo: -% | 23 | 1 | 5 | 27,2% Me: 8% · σ: 31,8% · Mo: -% | 185 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 53 | 84,9% Me: 93% · σ: 18,9% · Mo: 95% | 954 | 2 | 248 | 85,9% Me: 92% · σ: 16,1% · Mo: 93% | 889 | 1 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 42 | 75,4% Me: 79% · σ: 18,0% · Mo: 90% | 837 | 1 | 214 | 72,5% Me: 77% · σ: 20,1% · Mo: 90% | 1094 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 53 | 86,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 843 | 2 | 248 | 89,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 581 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 57 | 65,6% Me: 68% · σ: 18,2% · Mo: 82% | 794 | 1 | 248 | 64,2% Me: 65% · σ: 14,4% · Mo: 55% | 926 | 2 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 15 | 63,7% Me: 66% · σ: 11,2% · Mo: 66% | 245 | 2 | 84 | 67,5% Me: 75,5% · σ: 25,3% · Mo: 86% | 172 | 1 |
| język polski ustny (M) | 57 | 84,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 332 | 2 | 248 | 85,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 287 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 57 | 63,8% Me: 66% · σ: 21,4% · Mo: 66% | 1079 | 3 | 248 | 66,3% Me: 64% · σ: 21,2% · Mo: 64% | 928 | 2 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 13 | 28,5% Me: 22% · σ: 23,5% · Mo: 22% | 1027 | 3 | 78 | 41,8% Me: 40% · σ: 26,2% · Mo: 12% | 568 | 1 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 5 | 50,8% Me: 54% · σ: 18,5% · Mo: -% | 353 | 1 | 44 | 50,1% Me: 54% · σ: 25,1% · Mo: 14% | 366 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO W ŻYWCU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,4%).
Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO W ŻYWCU wypada lepiej w 4, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU w 8.
| Przedmiot | NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO W ŻYWCU | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU | Różnica |
|---|---|---|---|
| historia sztuki | 65,4% | 27,2% | 38,2 pkt proc. |
| matematyka | 28,5% | 41,8% | 13,3 pkt proc. |
| chemia | 44,2% | 51,5% | 7,3 pkt proc. |
| język polski | 63,7% | 67,5% | 3,8 pkt proc. |
| język angielski | 75,4% | 72,5% | 2,9 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia sztuki poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 38,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 5 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.