Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W STARACHOWICACH vs II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W STARACHOWICACH. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 267265)

SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W STARACHOWICACH

📍 Starachowice | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 44673)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W STARACHOWICACH

📍 Starachowice | Zdawalność: 97,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 8 52% 🏆 Me: 52% · σ: 16,5% · Mo: -% 409 1 52 50,4% Me: 52,5% · σ: 21,9% · Mo: 60% 467 3
chemia poziom rozszerzony (M) 6 31,7% Me: 30% · σ: 15,2% · Mo: 15% 730 3 26 45,2% 🏆 Me: 39% · σ: 22,0% · Mo: 63% 383 1
język angielski poziom podstawowy (M) 22 90,0% 🏆 Me: 92% · σ: 9,6% · Mo: 92% 526 1 163 86,0% Me: 92% · σ: 14,5% · Mo: 88% 874 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 21 74,5% Me: 80% · σ: 18,2% · Mo: 77% 929 3 127 75,1% 🏆 Me: 80% · σ: 17,5% · Mo: 87% 878 2
język angielski ustny (M) 22 91,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 406 1 163 91,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 410 2
język polski poziom podstawowy (M) 22 63,5% Me: 63% · σ: 10,6% · Mo: 60% 1009 3 163 66,3% 🏆 Me: 67% · σ: 13,6% · Mo: 73% 728 2
język polski poziom rozszerzony (M) 6 65,2% 🏆 Me: 60% · σ: 23,2% · Mo: 40% 214 1 49 38,7% Me: 37% · σ: 26,3% · Mo: 3% 1187 4
język polski ustny (M) 22 93,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 29 1 163 82,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 476 4
matematyka poziom podstawowy (M) 22 67,5% 🏆 Me: 68% · σ: 16,2% · Mo: 76% 863 2 163 62,4% Me: 64% · σ: 19,1% · Mo: 46% 1137 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 7 27,1% 🏆 Me: 20% · σ: 20,3% · Mo: 32% 1080 2 55 25,8% Me: 20% · σ: 21,8% · Mo: 0% 1124 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W STARACHOWICACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 97,5%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W STARACHOWICACH wypada lepiej w 6, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W STARACHOWICACH w 3, przy 1 remisach.

Największe różnice

Przedmiot SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W STARACHOWICACH II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W STARACHOWICACH Różnica
język polski 65,2% 38,7% 26,5 pkt proc.
chemia 31,7% 45,2% 13,5 pkt proc.
język polski 93,9% 82,2% 11,7 pkt proc.
matematyka 67,5% 62,4% 5,0 pkt proc.
język angielski 90,0% 86,0% 3,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 2,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 26,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 49 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.