Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SOKRATES czy UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 5 | 95,8% Me: 98% · σ: 3,9% · Mo: 98% | 86 | 3 | 90 | 96,3% Me: 98% · σ: 4,8% · Mo: 98% | 60 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 5 | 88,2% Me: 93% · σ: 7,4% · Mo: 93% | 128 | 3 | 73 | 93,8% Me: 97% · σ: 6,6% · Mo: 97% | 9 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 5 | 100% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1 | 1 | 89 | 98,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 28 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 5 | 60% Me: 58% · σ: 8,6% · Mo: 52% | 1379 | 11 | 97 | 78,7% Me: 80% · σ: 11,9% · Mo: 85% | 48 | 1 |
| język polski ustny (M) | 5 | 67,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1969 | 16 | 97 | 90,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 78 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 5 | 53,2% Me: 52% · σ: 13,6% · Mo: -% | 1838 | 16 | 97 | 94,6% Me: 96% · σ: 6,3% · Mo: 100% | 9 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).
Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SOKRATES wypada lepiej w 1, a UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 5.
| Przedmiot | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SOKRATES | UNIWERSYTECKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 53,2% | 94,6% | 41,4 pkt proc. |
| język polski | 67,6% | 90,5% | 22,9 pkt proc. |
| język polski | 60% | 78,7% | 18,7 pkt proc. |
| język angielski | 88,2% | 93,8% | 5,6 pkt proc. |
| język angielski | 100% | 98,4% | 1,6 pkt proc. |
Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 41,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 97 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.