Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM IM. WOJCIECHA KORFANTEGO W RYBNIKU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Rybnik | Zdawalność: 62,5%
📍 Rybnik | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 8 | 72,9% Me: 85,5% · σ: 29,1% · Mo: -% | 2185 | 8 | 250 | 92,8% Me: 95% · σ: 8,0% · Mo: 97% | 291 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 8 | 63,1% Me: 72,5% · σ: 26,0% · Mo: -% | 2026 | 6 | 129 | 78,9% Me: 83% · σ: 16,1% · Mo: 95% | 584 | 3 |
| język angielski ustny (M) | 8 | 90,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 463 | 2 | 250 | 90,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 524 | 3 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 8 | 36,1% Me: 40% · σ: 11,1% · Mo: 22% | 4060 | 16 | 252 | 68,4% Me: 68% · σ: 13,5% · Mo: 63% | 550 | 4 |
| język polski ustny (M) | 8 | 85% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 319 | 2 | 252 | 75,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1081 | 4 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 8 | 42% Me: 34% · σ: 21,2% · Mo: -% | 2980 | 11 | 252 | 79,0% Me: 82% · σ: 14,6% · Mo: 98% | 309 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 62,5%).
Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM IM. WOJCIECHA KORFANTEGO W RYBNIKU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH wypada lepiej w 2, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU w 4.
| Przedmiot | TECHNIKUM IM. WOJCIECHA KORFANTEGO W RYBNIKU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 42% | 79,0% | 37,0 pkt proc. |
| język polski | 36,1% | 68,4% | 32,3 pkt proc. |
| język angielski | 72,9% | 92,8% | 19,9 pkt proc. |
| język angielski | 63,1% | 78,9% | 15,8 pkt proc. |
| język polski | 85% | 75,3% | 9,7 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 37,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 37,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 252 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.