Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ czy PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SIÓSTR URSZULANEK UNII RZYMSKIEJ W RYBNIKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Rybnik | Zdawalność: 100%
📍 Rybnik | Zdawalność: 97,3%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 9 | 48,9% Me: 50% · σ: 16,3% · Mo: -% | 509 | 3 | 27 | 43,0% Me: 42% · σ: 16,1% · Mo: 27% | 723 | 4 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 6 | 64,3% Me: 66,5% · σ: 23,9% · Mo: -% | 206 | 1 | 6 | 60% Me: 66% · σ: 19,0% · Mo: -% | 296 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 50 | 94,2% Me: 97% · σ: 6,2% · Mo: 97% | 196 | 1 | 72 | 83,4% Me: 89% · σ: 18,9% · Mo: 98% | 1106 | 5 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 45 | 85,7% Me: 90% · σ: 12,8% · Mo: 97% | 209 | 1 | 58 | 70,7% Me: 73% · σ: 20,3% · Mo: 70% | 1280 | 5 |
| język angielski ustny (M) | 50 | 87,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 744 | 4 | 72 | 76,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2086 | 7 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 50 | 76,3% Me: 77% · σ: 10,6% · Mo: 78% | 96 | 2 | 73 | 65,7% Me: 65% · σ: 13,7% · Mo: 82% | 787 | 5 |
| język polski ustny (M) | 50 | 85,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 258 | 1 | 73 | 69,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1764 | 5 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 50 | 88,2% Me: 92% · σ: 11,6% · Mo: 96% | 73 | 2 | 73 | 67,7% Me: 72% · σ: 20,5% · Mo: 46% | 853 | 4 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 41 | 55,8% Me: 60% · σ: 23,2% · Mo: 40% | 209 | 2 | 18 | 34,2% Me: 40% · σ: 20,9% · Mo: 0% | 817 | 4 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 97,3%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ wypada lepiej w 9, a PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SIÓSTR URSZULANEK UNII RZYMSKIEJ W RYBNIKU w 0.
| Przedmiot | AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ | PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SIÓSTR URSZULANEK UNII RZYMSKIEJ W RYBNIKU | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 55,8% | 34,2% | 21,5 pkt proc. |
| matematyka | 88,2% | 67,7% | 20,5 pkt proc. |
| język polski | 85,8% | 69,3% | 16,5 pkt proc. |
| język angielski | 85,7% | 70,7% | 15,0 pkt proc. |
| język angielski | 87,7% | 76,2% | 11,5 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 2,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 21,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 41 osób w szkole A i 18 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.