Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ i V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ANDRZEJA STRUGA W GLIWICACH — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
📍 Gliwice | Zdawalność: 100%
📍 Gliwice | Zdawalność: 99,5%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 7 | 61,6% Me: 58% · σ: 14,7% · Mo: 50% | 173 | 1 | 73 | 58,0% Me: 57% · σ: 16,6% · Mo: 52% | 249 | 3 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 5 | 76% Me: 87% · σ: 20,8% · Mo: -% | 13 | 1 | 40 | 46,6% Me: 46% · σ: 20,8% · Mo: 35% | 347 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 46 | 96,1% Me: 97% · σ: 3,4% · Mo: 98% | 68 | 2 | 211 | 93,5% Me: 95% · σ: 7,4% · Mo: 98% | 235 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 42 | 88,1% Me: 90% · σ: 11,5% · Mo: 98% | 131 | 1 | 130 | 82,5% Me: 88% · σ: 16,1% · Mo: 95% | 350 | 3 |
| język angielski ustny (M) | 46 | 93,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 289 | 2 | 211 | 92,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 319 | 3 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 46 | 74,6% Me: 76% · σ: 12,3% · Mo: 78% | 151 | 2 | 212 | 70,4% Me: 72% · σ: 13,2% · Mo: 75% | 395 | 4 |
| język polski ustny (M) | 46 | 90,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 83 | 1 | 212 | 73,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1252 | 6 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 46 | 94% Me: 96% · σ: 7,1% · Mo: 100% | 13 | 1 | 212 | 81% Me: 84% · σ: 15,0% · Mo: 94% | 232 | 3 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 43 | 61,7% Me: 66% · σ: 20,3% · Mo: 76% | 111 | 2 | 117 | 48,1% Me: 50% · σ: 20,2% · Mo: 66% | 375 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,5%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ wypada lepiej w 9, a V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ANDRZEJA STRUGA W GLIWICACH w 0.
| Przedmiot | AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ | V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ANDRZEJA STRUGA W GLIWICACH | Różnica |
|---|---|---|---|
| chemia | 76% | 46,6% | 29,4 pkt proc. |
| język polski | 90,2% | 73,7% | 16,5 pkt proc. |
| matematyka | 61,7% | 48,1% | 13,6 pkt proc. |
| matematyka | 94% | 81% | 13 pkt proc. |
| język angielski | 88,1% | 82,5% | 5,6 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 29,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 40 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.