Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ czy LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE FILOMATA W GLIWICACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Gliwice | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 7 | 61,6% Me: 58% · σ: 14,7% · Mo: 50% | 173 | 1 | 16 | 54,8% Me: 52,5% · σ: 16,9% · Mo: 33% | 325 | 4 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 5 | 76% Me: 87% · σ: 20,8% · Mo: -% | 13 | 1 | 8 | 30,4% Me: 18% · σ: 26,8% · Mo: 5% | 762 | 7 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 46 | 96,1% Me: 97% · σ: 3,4% · Mo: 98% | 68 | 2 | 47 | 92,5% Me: 95% · σ: 6,2% · Mo: 97% | 316 | 4 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 42 | 88,1% Me: 90% · σ: 11,5% · Mo: 98% | 131 | 1 | 46 | 82,5% Me: 87,5% · σ: 14,3% · Mo: 93% | 351 | 4 |
| język angielski ustny (M) | 46 | 93,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 289 | 2 | 47 | 91,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 405 | 5 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 46 | 74,6% Me: 76% · σ: 12,3% · Mo: 78% | 151 | 2 | 47 | 63,9% Me: 65% · σ: 12,0% · Mo: 70% | 968 | 7 |
| język polski ustny (M) | 46 | 90,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 83 | 1 | 47 | 83,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 383 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 46 | 94% Me: 96% · σ: 7,1% · Mo: 100% | 13 | 1 | 47 | 71,9% Me: 68% · σ: 18,6% · Mo: 50% | 614 | 6 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 43 | 61,7% Me: 66% · σ: 20,3% · Mo: 76% | 111 | 2 | 18 | 45,8% Me: 44% · σ: 19,8% · Mo: 16% | 448 | 4 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ wypada lepiej w 9, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE FILOMATA W GLIWICACH w 0.
| Przedmiot | AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE FILOMATA W GLIWICACH | Różnica |
|---|---|---|---|
| chemia | 76% | 30,4% | 45,6 pkt proc. |
| matematyka | 94% | 71,9% | 22,1 pkt proc. |
| matematyka | 61,7% | 45,8% | 15,9 pkt proc. |
| język polski | 74,6% | 63,9% | 10,7 pkt proc. |
| biologia | 61,6% | 54,8% | 6,8 pkt proc. |
Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 45,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 8 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.