Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICH IM. MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA B (RSPO: 49532)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO

📍 Częstochowa | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 14 29,9% Me: 27% · σ: 13,8% · Mo: 10% 1259 10 59 58,8% 🏆 Me: 62% · σ: 18,0% · Mo: 67% 236 2
chemia poziom rozszerzony (M) 6 13,8% Me: 9,5% · σ: 11,2% · Mo: 3% 1134 10 44 41,3% 🏆 Me: 37,5% · σ: 21,4% · Mo: 15% 471 4
geografia poziom rozszerzony (M) 6 61% 🏆 Me: 61% · σ: 19,3% · Mo: -% 266 4 37 47,1% Me: 50% · σ: 19,8% · Mo: 22% 706 8
historia poziom rozszerzony (M) 5 65,8% 🏆 Me: 62% · σ: 11,5% · Mo: -% 150 3 15 50,8% Me: 55% · σ: 21,8% · Mo: 17% 510 8
język angielski poziom podstawowy (M) 42 71,5% Me: 77,5% · σ: 23,9% · Mo: 92% 2322 21 173 93,2% 🏆 Me: 95% · σ: 6,8% · Mo: 98% 261 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 30 60,8% Me: 66% · σ: 25,8% · Mo: 85% 2273 18 162 81,0% 🏆 Me: 85% · σ: 15,4% · Mo: 93% 440 3
język angielski ustny (M) 41 78,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1751 17 173 96,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 118 3
język polski poziom podstawowy (M) 43 57,3% Me: 58% · σ: 12,4% · Mo: 65% 1729 14 173 65,9% 🏆 Me: 65% · σ: 12,7% · Mo: 63% 766 6
język polski poziom rozszerzony (M) 17 63,8% 🏆 Me: 77% · σ: 28,3% · Mo: 80% 242 2 39 59,0% Me: 66% · σ: 20,8% · Mo: 66% 361 3
język polski ustny (M) 43 77,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 840 14 173 84,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 325 7
matematyka poziom podstawowy (M) 43 57,2% Me: 62% · σ: 23,9% · Mo: 62% 1507 11 173 75,1% 🏆 Me: 78% · σ: 16,3% · Mo: 86% 454 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 9 36% Me: 28% · σ: 25,4% · Mo: -% 752 6 58 42,3% 🏆 Me: 46% · σ: 21,5% · Mo: 52% 556 4
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 5 47,6% Me: 48% · σ: 22,1% · Mo: -% 412 6 17 62,8% 🏆 Me: 74% · σ: 26,9% · Mo: 78% 174 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 83,7%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICH IM. MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ wypada lepiej w 3, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO w 10.

Największe różnice

Przedmiot KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICH IM. MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. DRA WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO Różnica
biologia 29,9% 58,8% 28,9 pkt proc.
chemia 13,8% 41,3% 27,5 pkt proc.
język angielski 71,5% 93,2% 21,7 pkt proc.
język angielski 60,8% 81,0% 20,2 pkt proc.
matematyka 57,2% 75,1% 17,9 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: fizyka poziom rozszerzony (M), informatyka poziom rozszerzony (M), język angielski poziom dwujęzyczny (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 16,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 28,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 14 osób w szkole A i 59 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.