Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM AKADEMICKIE U ŚW. PANKRACEGO W JELENIEJ GÓRZE czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 262771)

PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM AKADEMICKIE U ŚW. PANKRACEGO W JELENIEJ GÓRZE

📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 111607)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE

📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 97,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 10 45,3% 🏆 Me: 45% · σ: 15,7% · Mo: 32% 643 2 50 40,5% Me: 40% · σ: 18,4% · Mo: 23% 814 3
chemia poziom rozszerzony (M) 7 25% Me: 23% · σ: 12,5% · Mo: -% 894 3 16 33,1% 🏆 Me: 28,5% · σ: 23,0% · Mo: 7% 701 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 5 34,8% 🏆 Me: 32% · σ: 21,1% · Mo: -% 512 2 18 26,4% Me: 18,5% · σ: 21,6% · Mo: 8% 640 3
język angielski poziom podstawowy (M) 22 86,3% Me: 93% · σ: 15,3% · Mo: 95% 853 3 142 89,7% 🏆 Me: 93% · σ: 11,5% · Mo: 95% 547 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 22 68,2% Me: 77% · σ: 25,6% · Mo: 98% 1524 5 131 77,3% 🏆 Me: 81% · σ: 16,3% · Mo: 90% 705 2
język angielski ustny (M) 22 84,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1054 3 142 85,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1041 2
język polski poziom podstawowy (M) 24 62,2% 🏆 Me: 63% · σ: 13,6% · Mo: 58% 1150 1 143 56,5% Me: 56% · σ: 12,9% · Mo: 50% 1859 6
język polski poziom rozszerzony (M) 7 52,6% 🏆 Me: 54% · σ: 24,5% · Mo: -% 584 1 40 48,5% Me: 52,5% · σ: 23,6% · Mo: 51% 752 2
język polski ustny (M) 24 93,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 36 1 143 72,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1378 2
matematyka poziom podstawowy (M) 24 64,9% Me: 67% · σ: 20,6% · Mo: 52% 1013 4 143 69,9% 🏆 Me: 72% · σ: 19,5% · Mo: 90% 728 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 12 29,5% 🏆 Me: 31% · σ: 21,7% · Mo: 34% 990 2 66 26,9% Me: 23% · σ: 18,9% · Mo: 8% 1086 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM AKADEMICKIE U ŚW. PANKRACEGO W JELENIEJ GÓRZE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 97,9%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM AKADEMICKIE U ŚW. PANKRACEGO W JELENIEJ GÓRZE wypada lepiej w 6, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE w 5.

Największe różnice

Przedmiot PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM AKADEMICKIE U ŚW. PANKRACEGO W JELENIEJ GÓRZE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE Różnica
język polski 93,3% 72,5% 20,8 pkt proc.
język angielski 68,2% 77,3% 9,1 pkt proc.
fizyka 34,8% 26,4% 8,4 pkt proc.
chemia 25% 33,1% 8,1 pkt proc.
język polski 62,2% 56,5% 5,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 2,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 20,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 24 osób w szkole A i 143 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.