Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM AKADEMICKIE U ŚW. PANKRACEGO W JELENIEJ GÓRZE czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 262771)

PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM AKADEMICKIE U ŚW. PANKRACEGO W JELENIEJ GÓRZE

📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 111483)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE

📍 Jelenia Góra | Zdawalność: 98,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 10 45,3% Me: 45% · σ: 15,7% · Mo: 32% 643 2 79 51,9% 🏆 Me: 53% · σ: 21,0% · Mo: 47% 412 1
chemia poziom rozszerzony (M) 7 25% Me: 23% · σ: 12,5% · Mo: -% 894 3 60 48,4% 🏆 Me: 47% · σ: 20,2% · Mo: 33% 301 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 5 34,8% Me: 32% · σ: 21,1% · Mo: -% 512 2 39 45,8% 🏆 Me: 45% · σ: 24,2% · Mo: 10% 339 1
język angielski poziom podstawowy (M) 22 86,3% Me: 93% · σ: 15,3% · Mo: 95% 853 3 250 88,5% 🏆 Me: 93% · σ: 12,3% · Mo: 97% 662 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 22 68,2% Me: 77% · σ: 25,6% · Mo: 98% 1524 5 213 79,6% 🏆 Me: 85% · σ: 17,5% · Mo: 92% 530 1
język angielski ustny (M) 22 84,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1054 3 250 83,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1226 4
język polski poziom podstawowy (M) 24 62,2% 🏆 Me: 63% · σ: 13,6% · Mo: 58% 1150 1 257 58,8% Me: 60% · σ: 13,0% · Mo: 62% 1537 4
język polski poziom rozszerzony (M) 7 52,6% 🏆 Me: 54% · σ: 24,5% · Mo: -% 584 1 82 37,5% Me: 34% · σ: 22,7% · Mo: 23% 1238 3
język polski ustny (M) 24 93,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 36 1 257 66,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2163 5
matematyka poziom podstawowy (M) 24 64,9% Me: 67% · σ: 20,6% · Mo: 52% 1013 4 257 71,0% 🏆 Me: 74% · σ: 21,3% · Mo: 96% 671 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 12 29,5% Me: 31% · σ: 21,7% · Mo: 34% 990 2 125 38,4% 🏆 Me: 36% · σ: 26,0% · Mo: 18% 675 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM AKADEMICKIE U ŚW. PANKRACEGO W JELENIEJ GÓRZE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,1%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM AKADEMICKIE U ŚW. PANKRACEGO W JELENIEJ GÓRZE wypada lepiej w 4, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE w 7.

Największe różnice

Przedmiot PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM AKADEMICKIE U ŚW. PANKRACEGO W JELENIEJ GÓRZE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE Różnica
język polski 93,3% 66,0% 27,3 pkt proc.
chemia 25% 48,4% 23,4 pkt proc.
język polski 52,6% 37,5% 15,0 pkt proc.
język angielski 68,2% 79,6% 11,4 pkt proc.
fizyka 34,8% 45,8% 11,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 27,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 24 osób w szkole A i 257 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.