Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH czy TECHNIKUM NR 1? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 26233)

SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH

📍 Żary | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 30672)

TECHNIKUM NR 1

📍 Żary | Zdawalność: 92,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 29 65,1% 🏆 Me: 67% · σ: 11,1% · Mo: 77% 117 1 8 32,9% Me: 23,5% · σ: 21,5% · Mo: -% 1124 5
geografia poziom rozszerzony (M) 26 86,4% 🏆 Me: 87,5% · σ: 9,6% · Mo: 87% 4 1 12 28,8% Me: 31% · σ: 10,5% · Mo: 18% 1848 7
język angielski poziom podstawowy (M) 71 94,1% 🏆 Me: 97% · σ: 7,6% · Mo: 97% 204 1 51 66,1% Me: 72% · σ: 22,2% · Mo: 80% 2925 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 72 88,8% 🏆 Me: 93% · σ: 11,0% · Mo: 95% 113 1 24 53,3% Me: 50% · σ: 20,0% · Mo: 42% 3059 7
język angielski ustny (M) 71 99,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 9 1 51 82,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1298 6
język polski poziom podstawowy (M) 74 71,0% 🏆 Me: 72% · σ: 12,1% · Mo: 70% 339 2 56 53,7% Me: 55% · σ: 13,2% · Mo: 58% 2209 5
język polski ustny (M) 74 97,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 8 1 56 75,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1091 3
matematyka poziom podstawowy (M) 74 82,9% 🏆 Me: 82% · σ: 11,3% · Mo: 82% 173 1 56 48,3% Me: 48% · σ: 12,8% · Mo: 48% 2302 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 92,9%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH wypada lepiej w 8, a TECHNIKUM NR 1 w 0.

Największe różnice

Przedmiot SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH TECHNIKUM NR 1 Różnica
geografia 86,4% 28,8% 57,6 pkt proc.
język angielski 88,8% 53,3% 35,5 pkt proc.
matematyka 82,9% 48,3% 34,7 pkt proc.
biologia 65,1% 32,9% 32,3 pkt proc.
język angielski 94,1% 66,1% 28,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 7,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 57,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 26 osób w szkole A i 12 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.