Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach XXVII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA CZACKIEGO i XL LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 25956)

XXVII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA CZACKIEGO

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 16426)

XL LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 33 76,9% 🏆 Me: 77,5% · σ: 9,9% · Mo: 77% 14 2 65 68,2% Me: 70% · σ: 12,4% · Mo: 78% 73 18
chemia poziom rozszerzony (M) 28 74,6% 🏆 Me: 77,5% · σ: 18,6% · Mo: 92% 16 4 53 63,1% Me: 62% · σ: 16,3% · Mo: 82% 86 19
fizyka poziom rozszerzony (M) 32 72,5% 🏆 Me: 75% · σ: 19,7% · Mo: 40% 35 12 20 60,3% Me: 69% · σ: 18,5% · Mo: 72% 135 29
geografia poziom rozszerzony (M) 18 83,3% 🏆 Me: 86,5% · σ: 16,3% · Mo: 82% 11 7 55 73,8% Me: 78% · σ: 13,4% · Mo: 83% 70 25
historia poziom rozszerzony (M) 25 80,5% Me: 82% · σ: 12,6% · Mo: 95% 22 6 19 84,8% 🏆 Me: 87% · σ: 12,8% · Mo: 85% 9 3
informatyka poziom rozszerzony (M) 13 68,9% 🏆 Me: 72% · σ: 14,9% · Mo: -% 22 4 8 58,8% Me: 60% · σ: 17,3% · Mo: 38% 67 15
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 22 89,3% 🏆 Me: 90% · σ: 4,3% · Mo: 88% 8 4 32 87,5% Me: 88% · σ: 5,7% · Mo: 88% 20 9
język angielski poziom podstawowy (M) 119 97,6% 🏆 Me: 98% · σ: 3,0% · Mo: 100% 9 5 162 96,7% Me: 98% · σ: 3,5% · Mo: 100% 42 21
język angielski poziom rozszerzony (M) 101 95,3% 🏆 Me: 97% · σ: 6,0% · Mo: 98% 2 2 131 91,9% Me: 95% · σ: 8,2% · Mo: 95% 40 20
język angielski ustny (M) 119 98,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 35 3 162 93,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 267 52
język niemiecki poziom podstawowy (M) 7 94,4% 🏆 Me: 95% · σ: 4,1% · Mo: 92% 20 4 5 81,6% Me: 83% · σ: 6,0% · Mo: -% 57 26
język niemiecki ustny (M) 7 95,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 12 1 5 77,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 64 17
język polski poziom podstawowy (M) 135 80,7% 🏆 Me: 80% · σ: 11,8% · Mo: 88% 17 12 177 73,6% Me: 73% · σ: 10,4% · Mo: 73% 196 42
język polski poziom rozszerzony (M) 40 82,2% 🏆 Me: 90% · σ: 20,9% · Mo: 100% 16 5 29 76,3% Me: 80% · σ: 16,5% · Mo: 86% 48 14
język polski ustny (M) 135 88,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 124 2 177 82,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 440 27
matematyka poziom podstawowy (M) 135 92,0% 🏆 Me: 96% · σ: 11,1% · Mo: 100% 27 14 177 91,3% Me: 94% · σ: 9,6% · Mo: 98% 37 19
matematyka poziom rozszerzony (M) 95 73,0% Me: 78% · σ: 15,4% · Mo: 78% 24 10 130 73,7% 🏆 Me: 76% · σ: 15,5% · Mo: 88% 19 8
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 14 90,3% 🏆 Me: 91% · σ: 8,2% · Mo: 90% 1 1 7 88,6% Me: 92% · σ: 7,7% · Mo: 92% 2 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 18 porównywalnych przedmiotów, XXVII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA CZACKIEGO wypada lepiej w 16, a XL LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO w 2.

Największe różnice

Przedmiot XXVII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA CZACKIEGO XL LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO Różnica
język niemiecki 95,3% 77,2% 18,1 pkt proc.
język niemiecki 94,4% 81,6% 12,8 pkt proc.
fizyka 72,5% 60,3% 12,2 pkt proc.
chemia 74,6% 63,1% 11,5 pkt proc.
informatyka 68,9% 58,8% 10,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język niemiecki ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 18,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 7 osób w szkole A i 5 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.