Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH i SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 25808)

KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH

📍 Żary | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 26233)

SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH

📍 Żary | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 20 52,0% Me: 50% · σ: 11,4% · Mo: 45% 406 2 29 65,1% 🏆 Me: 67% · σ: 11,1% · Mo: 77% 117 1
chemia poziom rozszerzony (M) 8 76,9% 🏆 Me: 78% · σ: 5,5% · Mo: 77% 11 1 23 71,2% Me: 80% · σ: 18,6% · Mo: 87% 30 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 8 73,6% 🏆 Me: 75% · σ: 14,1% · Mo: 75% 29 1 11 71,5% Me: 72% · σ: 11,0% · Mo: 72% 42 2
geografia poziom rozszerzony (M) 15 81,8% Me: 82% · σ: 9,8% · Mo: 78% 16 2 26 86,4% 🏆 Me: 87,5% · σ: 9,6% · Mo: 87% 4 1
historia poziom rozszerzony (M) 12 71,2% 🏆 Me: 68% · σ: 18,7% · Mo: 68% 85 1 10 66,4% Me: 70% · σ: 16,2% · Mo: 73% 138 2
język angielski poziom podstawowy (M) 54 91,7% Me: 94% · σ: 9,5% · Mo: 98% 373 2 71 94,1% 🏆 Me: 97% · σ: 7,6% · Mo: 97% 204 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 52 79,8% Me: 84% · σ: 14,9% · Mo: 93% 512 2 72 88,8% 🏆 Me: 93% · σ: 11,0% · Mo: 95% 113 1
język angielski ustny (M) 54 96,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 104 2 71 99,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 9 1
język polski poziom podstawowy (M) 58 72,9% 🏆 Me: 76% · σ: 12,9% · Mo: 58% 228 1 74 71,0% Me: 72% · σ: 12,1% · Mo: 70% 339 2
język polski poziom rozszerzony (M) 23 57,6% Me: 54% · σ: 19,4% · Mo: 40% 418 2 7 65,6% 🏆 Me: 63% · σ: 15,5% · Mo: -% 206 1
język polski ustny (M) 58 91,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 67 2 74 97,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 8 1
matematyka poziom podstawowy (M) 58 78,2% Me: 79% · σ: 13,3% · Mo: 80% 335 2 74 82,9% 🏆 Me: 82% · σ: 11,3% · Mo: 82% 173 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 17 42,8% Me: 38% · σ: 21,9% · Mo: -% 539 3 22 57,9% 🏆 Me: 58% · σ: 20,3% · Mo: 56% 175 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH wypada lepiej w 4, a SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH w 9.

Największe różnice

Przedmiot KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻARACH Różnica
matematyka 42,8% 57,9% 15,1 pkt proc.
biologia 52,0% 65,1% 13,1 pkt proc.
język angielski 79,8% 88,8% 9,0 pkt proc.
język polski 57,6% 65,6% 8,0 pkt proc.
język polski 91,3% 97,4% 6,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 15,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 17 osób w szkole A i 22 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.