Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE i IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KLEMENTYNY HOFFMANOWEJ — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 25801)

XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 27858)

IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KLEMENTYNY HOFFMANOWEJ

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 63 80% 🏆 Me: 83% · σ: 13,2% · Mo: 87% 6 1 129 74,1% Me: 77% · σ: 13,6% · Mo: 77% 29 4
chemia poziom rozszerzony (M) 62 78,3% 🏆 Me: 82% · σ: 17,2% · Mo: 80% 7 2 136 71,9% Me: 73% · σ: 17,5% · Mo: 73% 25 6
fizyka poziom rozszerzony (M) 98 70,1% Me: 75% · σ: 20,3% · Mo: 57% 47 17 129 75,6% 🏆 Me: 78% · σ: 18,9% · Mo: 93% 18 4
geografia poziom rozszerzony (M) 17 89,7% 🏆 Me: 97% · σ: 12,8% · Mo: 100% 1 1 53 81,8% Me: 87% · σ: 13,7% · Mo: 87% 17 10
historia poziom rozszerzony (M) 5 76,6% Me: 77% · σ: 15,0% · Mo: -% 37 10 16 82,4% 🏆 Me: 88% · σ: 17,9% · Mo: 88% 15 4
informatyka poziom rozszerzony (M) 70 84,4% 🏆 Me: 88% · σ: 15,8% · Mo: 100% 2 1 10 59,6% Me: 64% · σ: 21,6% · Mo: 60% 62 12
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 19 90,9% 🏆 Me: 92% · σ: 7,0% · Mo: 95% 3 2 7 88,6% Me: 88% · σ: 3,0% · Mo: 85% 12 6
język angielski poziom podstawowy (M) 216 97,3% Me: 98% · σ: 3,7% · Mo: 100% 15 8 283 97,7% 🏆 Me: 98% · σ: 2,4% · Mo: 98% 7 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 194 93,5% Me: 95% · σ: 8,3% · Mo: 98% 11 9 311 94,2% 🏆 Me: 97% · σ: 7,6% · Mo: 100% 8 7
język angielski ustny (M) 215 95,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 129 25 282 94,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 282 53
język niemiecki poziom podstawowy (M) 7 94,7% Me: 98% · σ: 8,4% · Mo: 100% 18 3 15 96% 🏆 Me: 97% · σ: 2,6% · Mo: 98% 13 2
język niemiecki ustny (M) 7 83,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 43 9 15 75,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 68 20
język polski poziom podstawowy (M) 229 79,2% Me: 80% · σ: 11,7% · Mo: 75% 37 19 330 82,3% 🏆 Me: 83% · σ: 10,4% · Mo: 85% 12 8
język polski poziom rozszerzony (M) 27 63,4% Me: 69% · σ: 28,6% · Mo: 83% 251 55 57 68,9% 🏆 Me: 72,5% · σ: 25,1% · Mo: 89% 148 39
język polski ustny (M) 228 85,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 313 20 330 85,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 262 14
matematyka poziom podstawowy (M) 229 95,1% Me: 98% · σ: 6,5% · Mo: 100% 6 4 330 95,3% 🏆 Me: 98% · σ: 6,1% · Mo: 100% 3 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 222 75,3% 🏆 Me: 78% · σ: 19,7% · Mo: 100% 12 4 315 72,0% Me: 76% · σ: 19,5% · Mo: 80% 28 11

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 17 porównywalnych przedmiotów, XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE wypada lepiej w 8, a IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KLEMENTYNY HOFFMANOWEJ w 9.

Największe różnice

Przedmiot XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KLEMENTYNY HOFFMANOWEJ Różnica
informatyka 84,4% 59,6% 24,8 pkt proc.
język niemiecki 83,6% 75,1% 8,5 pkt proc.
geografia 89,7% 81,8% 7,9 pkt proc.
chemia 78,3% 71,9% 6,4 pkt proc.
biologia 80% 74,1% 5,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „informatyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 24,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 70 osób w szkole A i 10 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.