Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE czy XXVII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA CZACKIEGO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 25801)

XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 25956)

XXVII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA CZACKIEGO

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 63 80% 🏆 Me: 83% · σ: 13,2% · Mo: 87% 6 1 33 76,9% Me: 77,5% · σ: 9,9% · Mo: 77% 14 2
chemia poziom rozszerzony (M) 62 78,3% 🏆 Me: 82% · σ: 17,2% · Mo: 80% 7 2 28 74,6% Me: 77,5% · σ: 18,6% · Mo: 92% 16 4
fizyka poziom rozszerzony (M) 98 70,1% Me: 75% · σ: 20,3% · Mo: 57% 47 17 32 72,5% 🏆 Me: 75% · σ: 19,7% · Mo: 40% 35 12
geografia poziom rozszerzony (M) 17 89,7% 🏆 Me: 97% · σ: 12,8% · Mo: 100% 1 1 18 83,3% Me: 86,5% · σ: 16,3% · Mo: 82% 11 7
historia poziom rozszerzony (M) 5 76,6% Me: 77% · σ: 15,0% · Mo: -% 37 10 25 80,5% 🏆 Me: 82% · σ: 12,6% · Mo: 95% 22 6
informatyka poziom rozszerzony (M) 70 84,4% 🏆 Me: 88% · σ: 15,8% · Mo: 100% 2 1 13 68,9% Me: 72% · σ: 14,9% · Mo: -% 22 4
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 19 90,9% 🏆 Me: 92% · σ: 7,0% · Mo: 95% 3 2 22 89,3% Me: 90% · σ: 4,3% · Mo: 88% 8 4
język angielski poziom podstawowy (M) 216 97,3% Me: 98% · σ: 3,7% · Mo: 100% 15 8 119 97,6% 🏆 Me: 98% · σ: 3,0% · Mo: 100% 9 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 194 93,5% Me: 95% · σ: 8,3% · Mo: 98% 11 9 101 95,3% 🏆 Me: 97% · σ: 6,0% · Mo: 98% 2 2
język angielski ustny (M) 215 95,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 129 25 119 98,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 35 3
język niemiecki poziom podstawowy (M) 7 94,7% 🏆 Me: 98% · σ: 8,4% · Mo: 100% 18 3 7 94,4% Me: 95% · σ: 4,1% · Mo: 92% 20 4
język niemiecki poziom rozszerzony (M) 6 83% Me: 87% · σ: 15,9% · Mo: 82% 22 4 8 85% 🏆 Me: 92,5% · σ: 14,6% · Mo: 97% 18 2
język niemiecki ustny (M) 7 83,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 43 9 7 95,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 12 1
język polski poziom podstawowy (M) 229 79,2% Me: 80% · σ: 11,7% · Mo: 75% 37 19 135 80,7% 🏆 Me: 80% · σ: 11,8% · Mo: 88% 17 12
język polski poziom rozszerzony (M) 27 63,4% Me: 69% · σ: 28,6% · Mo: 83% 251 55 40 82,2% 🏆 Me: 90% · σ: 20,9% · Mo: 100% 16 5
język polski ustny (M) 228 85,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 313 20 135 88,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 124 2
matematyka poziom podstawowy (M) 229 95,1% 🏆 Me: 98% · σ: 6,5% · Mo: 100% 6 4 135 92,0% Me: 96% · σ: 11,1% · Mo: 100% 27 14
matematyka poziom rozszerzony (M) 222 75,3% 🏆 Me: 78% · σ: 19,7% · Mo: 100% 12 4 95 73,0% Me: 78% · σ: 15,4% · Mo: 78% 24 10

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 18 porównywalnych przedmiotów, XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE wypada lepiej w 8, a XXVII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA CZACKIEGO w 10.

Największe różnice

Przedmiot XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE XXVII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA CZACKIEGO Różnica
język polski 63,4% 82,2% 18,8 pkt proc.
informatyka 84,4% 68,9% 15,5 pkt proc.
język niemiecki 83,6% 95,3% 11,7 pkt proc.
geografia 89,7% 83,3% 6,4 pkt proc.
historia 76,6% 80,5% 3,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 18,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 27 osób w szkole A i 40 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.