Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE czy V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. JÓZEFA PONIATOWSKIEGO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 25801)

XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 25682)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. JÓZEFA PONIATOWSKIEGO

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 63 80% 🏆 Me: 83% · σ: 13,2% · Mo: 87% 6 1 31 72% Me: 78% · σ: 17,2% · Mo: 78% 40 9
chemia poziom rozszerzony (M) 62 78,3% Me: 82% · σ: 17,2% · Mo: 80% 7 2 46 81,5% 🏆 Me: 87% · σ: 19,0% · Mo: 92% 2 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 98 70,1% Me: 75% · σ: 20,3% · Mo: 57% 47 17 64 81,8% 🏆 Me: 87% · σ: 16,7% · Mo: 97% 3 2
geografia poziom rozszerzony (M) 17 89,7% 🏆 Me: 97% · σ: 12,8% · Mo: 100% 1 1 55 83,7% Me: 87% · σ: 10,6% · Mo: 88% 10 6
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 19 90,9% 🏆 Me: 92% · σ: 7,0% · Mo: 95% 3 2 10 85,1% Me: 86% · σ: 5,8% · Mo: 87% 49 17
język angielski poziom podstawowy (M) 216 97,3% Me: 98% · σ: 3,7% · Mo: 100% 15 8 137 97,5% 🏆 Me: 98% · σ: 2,8% · Mo: 100% 12 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 194 93,5% Me: 95% · σ: 8,3% · Mo: 98% 11 9 145 94,5% 🏆 Me: 97% · σ: 6,8% · Mo: 98% 6 6
język angielski ustny (M) 215 95,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 129 25 137 97,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 49 5
język niemiecki poziom podstawowy (M) 7 94,7% 🏆 Me: 98% · σ: 8,4% · Mo: 100% 18 3 11 92,2% Me: 95% · σ: 5,3% · Mo: 87% 27 10
język niemiecki poziom rozszerzony (M) 6 83% 🏆 Me: 87% · σ: 15,9% · Mo: 82% 22 4 5 71,2% Me: 78% · σ: 31,0% · Mo: -% 51 8
język niemiecki ustny (M) 7 83,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 43 9 11 81,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 48 12
język polski poziom podstawowy (M) 229 79,2% Me: 80% · σ: 11,7% · Mo: 75% 37 19 165 84,2% 🏆 Me: 85% · σ: 10,1% · Mo: 85% 6 5
język polski poziom rozszerzony (M) 27 63,4% Me: 69% · σ: 28,6% · Mo: 83% 251 55 33 72,6% 🏆 Me: 74% · σ: 16,4% · Mo: 80% 88 25
język polski ustny (M) 228 85,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 313 20 165 84,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 355 22
matematyka poziom podstawowy (M) 229 95,1% 🏆 Me: 98% · σ: 6,5% · Mo: 100% 6 4 165 93,8% Me: 96% · σ: 8,0% · Mo: 100% 15 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 222 75,3% 🏆 Me: 78% · σ: 19,7% · Mo: 100% 12 4 132 71,7% Me: 74% · σ: 16,6% · Mo: 74% 31 12

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 16 porównywalnych przedmiotów, XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE wypada lepiej w 9, a V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. JÓZEFA PONIATOWSKIEGO w 7.

Największe różnice

Przedmiot XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W WARSZAWIE V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. JÓZEFA PONIATOWSKIEGO Różnica
język niemiecki 83% 71,2% 11,8 pkt proc.
fizyka 70,1% 81,8% 11,8 pkt proc.
język polski 63,4% 72,6% 9,2 pkt proc.
biologia 80% 72% 8 pkt proc.
geografia 89,7% 83,7% 6,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język niemiecki poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 11,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 5 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.