Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII PLATER czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 25720)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII PLATER

📍 Piaseczno | Zdawalność: 98,4%

SZKOŁA B (RSPO: 25575)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Piaseczno | Zdawalność: 91,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 33 33,4% 🏆 Me: 32% · σ: 17,4% · Mo: 13% 1100 3 21 26,5% Me: 23% · σ: 15,0% · Mo: 15% 1435 5
chemia poziom rozszerzony (M) 24 31,8% 🏆 Me: 28% · σ: 16,0% · Mo: 18% 726 3 14 14,4% Me: 8% · σ: 13,0% · Mo: 5% 1128 6
geografia poziom rozszerzony (M) 54 41,7% 🏆 Me: 42% · σ: 17,8% · Mo: 42% 958 3 18 33,2% Me: 30,5% · σ: 19,1% · Mo: 17% 1478 6
język angielski poziom podstawowy (M) 120 87,8% 🏆 Me: 93% · σ: 12,9% · Mo: 95% 717 3 80 85,3% Me: 92% · σ: 15,9% · Mo: 95% 927 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 118 75,2% 🏆 Me: 82% · σ: 19,2% · Mo: 90% 858 3 69 72,5% Me: 78% · σ: 20,7% · Mo: 80% 1092 6
język angielski ustny (M) 120 82,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1317 4 80 73,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2374 6
język polski poziom podstawowy (M) 124 64,4% 🏆 Me: 63% · σ: 12,3% · Mo: 60% 908 3 82 62,6% Me: 62% · σ: 15,5% · Mo: 62% 1104 5
język polski poziom rozszerzony (M) 40 69,9% 🏆 Me: 83% · σ: 27,3% · Mo: 86% 128 2 22 39,2% Me: 35,5% · σ: 29,0% · Mo: 0% 1161 3
język polski ustny (M) 124 66,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2110 5 81 70,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1615 3
matematyka poziom podstawowy (M) 124 64,2% 🏆 Me: 62% · σ: 18,8% · Mo: 62% 1058 4 82 52,3% Me: 50% · σ: 21,2% · Mo: 34% 1922 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 17 30,8% Me: 28% · σ: 23,9% · Mo: 34% 934 4 11 32,5% 🏆 Me: 24% · σ: 23,2% · Mo: 24% 885 3
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 5 26,4% Me: 30% · σ: 10,5% · Mo: -% 818 3 6 33% 🏆 Me: 28% · σ: 21,2% · Mo: 10% 707 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII PLATER ma wyższą zdawalność ogólną (98,4% vs 91,4%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII PLATER wypada lepiej w 9, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 3.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII PLATER III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
język polski 69,9% 39,2% 30,7 pkt proc.
chemia 31,8% 14,4% 17,5 pkt proc.
matematyka 64,2% 52,3% 11,8 pkt proc.
język angielski 82,5% 73,9% 8,6 pkt proc.
geografia 41,7% 33,2% 8,6 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: język rosyjski poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 7,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 30,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 40 osób w szkole A i 22 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.