Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. JÓZEFA PONIATOWSKIEGO i 2 SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MIĘDZYNARODOWYMI IM. PAWŁA JASIENICY SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 25682)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. JÓZEFA PONIATOWSKIEGO

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 31 72% Me: 78% · σ: 17,2% · Mo: 78% 40 9 9 75,4% 🏆 Me: 80% · σ: 12,5% · Mo: 53% 23 3
chemia poziom rozszerzony (M) 46 81,5% 🏆 Me: 87% · σ: 19,0% · Mo: 92% 2 1 12 77% Me: 82,5% · σ: 18% · Mo: 83% 10 3
fizyka poziom rozszerzony (M) 64 81,8% Me: 87% · σ: 16,7% · Mo: 97% 3 2 14 86,9% 🏆 Me: 90% · σ: 11,2% · Mo: 90% 1 1
geografia poziom rozszerzony (M) 55 83,7% 🏆 Me: 87% · σ: 10,6% · Mo: 88% 10 6 10 83,2% Me: 81,5% · σ: 7,2% · Mo: 80% 13 8
język angielski poziom podstawowy (M) 137 97,5% Me: 98% · σ: 2,8% · Mo: 100% 12 7 36 98,7% 🏆 Me: 100% · σ: 1,6% · Mo: 100% 2 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 145 94,5% Me: 97% · σ: 6,8% · Mo: 98% 6 6 41 95,4% 🏆 Me: 97% · σ: 4,3% · Mo: 97% 1 1
język angielski ustny (M) 137 97,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 49 5 36 96,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 110 21
język niemiecki poziom podstawowy (M) 11 92,2% Me: 95% · σ: 5,3% · Mo: 87% 27 10 5 97% 🏆 Me: 97% · σ: 2,3% · Mo: 97% 7 1
język niemiecki ustny (M) 11 81,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 48 12 5 76% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 66 18
język polski poziom podstawowy (M) 165 84,2% 🏆 Me: 85% · σ: 10,1% · Mo: 85% 6 5 43 77,4% Me: 78% · σ: 11,5% · Mo: 75% 70 28
język polski poziom rozszerzony (M) 33 72,6% Me: 74% · σ: 16,4% · Mo: 80% 88 25 9 76,7% 🏆 Me: 91% · σ: 26,9% · Mo: 97% 46 13
język polski ustny (M) 165 84,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 355 22 43 77,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 899 58
matematyka poziom podstawowy (M) 165 93,8% Me: 96% · σ: 8,0% · Mo: 100% 15 6 43 96,1% 🏆 Me: 98% · σ: 4,1% · Mo: 100% 2 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 132 71,7% Me: 74% · σ: 16,6% · Mo: 74% 31 12 34 81,1% 🏆 Me: 84% · σ: 11,0% · Mo: 84% 2 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 16 80,5% 🏆 Me: 80% · σ: 11,0% · Mo: 76% 22 7 6 78% Me: 76% · σ: 9,7% · Mo: 76% 36 11

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. JÓZEFA PONIATOWSKIEGO wypada lepiej w 7, a 2 SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MIĘDZYNARODOWYMI IM. PAWŁA JASIENICY SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO w 8.

Największe różnice

Przedmiot V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. JÓZEFA PONIATOWSKIEGO 2 SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI MIĘDZYNARODOWYMI IM. PAWŁA JASIENICY SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO Różnica
matematyka 71,7% 81,1% 9,4 pkt proc.
język polski 84,3% 77,1% 7,2 pkt proc.
język polski 84,2% 77,4% 6,8 pkt proc.
język niemiecki 81,3% 76% 5,3 pkt proc.
fizyka 81,8% 86,9% 5,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 9,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 132 osób w szkole A i 34 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.