Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚRODZIE WLKP. czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 25642)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚRODZIE WLKP.

📍 Środa Wielkopolska | Zdawalność: 98,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 31 46,9% Me: 51% · σ: 18,0% · Mo: 52% 591 1 98 58,8% 🏆 Me: 60% · σ: 18,7% · Mo: 52% 232 2
chemia poziom rozszerzony (M) 18 59,3% Me: 57,5% · σ: 17,2% · Mo: 47% 127 1 60 62,6% 🏆 Me: 64,5% · σ: 21,5% · Mo: 38% 94 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 9 33,3% Me: 32% · σ: 17,4% · Mo: 32% 543 1 63 52,2% 🏆 Me: 53% · σ: 25,0% · Mo: 68% 243 2
geografia poziom rozszerzony (M) 55 44,6% Me: 43% · σ: 15,7% · Mo: 35% 824 3 39 64,1% 🏆 Me: 68% · σ: 17,8% · Mo: 70% 209 1
historia poziom rozszerzony (M) 10 68,1% 🏆 Me: 72% · σ: 16,3% · Mo: 72% 118 1 18 59,1% Me: 61% · σ: 24,2% · Mo: 78% 290 2
informatyka poziom rozszerzony (M) 14 48,7% 🏆 Me: 45% · σ: 16,5% · Mo: 40% 145 1 6 41,7% Me: 34% · σ: 30,3% · Mo: -% 225 1
język angielski poziom podstawowy (M) 140 89,5% Me: 93% · σ: 12,8% · Mo: 95% 567 1 235 94,8% 🏆 Me: 97% · σ: 4,7% · Mo: 97% 159 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 127 78,1% Me: 82% · σ: 17,2% · Mo: 82% 644 1 235 87,5% 🏆 Me: 90% · σ: 10,8% · Mo: 95% 161 2
język angielski ustny (M) 140 89,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 557 1 235 95,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 133 2
język niemiecki poziom rozszerzony (M) 7 44,1% Me: 45% · σ: 20,0% · Mo: -% 120 1 8 79,1% 🏆 Me: 86% · σ: 15,7% · Mo: 88% 29 2
język polski poziom podstawowy (M) 141 70,1% Me: 72% · σ: 11,9% · Mo: 75% 416 1 243 75,1% 🏆 Me: 77% · σ: 12,5% · Mo: 78% 136 3
język polski poziom rozszerzony (M) 30 65,2% Me: 71% · σ: 26,6% · Mo: 89% 214 1 47 72,2% 🏆 Me: 74% · σ: 17,9% · Mo: 89% 92 1
język polski ustny (M) 141 81,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 501 1 243 84,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 373 2
matematyka poziom podstawowy (M) 141 74,4% Me: 78% · σ: 19,6% · Mo: 96% 486 1 243 83,4% 🏆 Me: 86% · σ: 13,7% · Mo: 98% 162 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 54 46,4% Me: 48% · σ: 18,6% · Mo: 54% 432 1 133 51,4% 🏆 Me: 52% · σ: 23,0% · Mo: 76% 296 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,6%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚRODZIE WLKP. wypada lepiej w 2, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 w 13.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚRODZIE WLKP. I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 Różnica
język niemiecki 44,1% 79,1% 35,0 pkt proc.
geografia 44,6% 64,1% 19,4 pkt proc.
fizyka 33,3% 52,2% 18,9 pkt proc.
biologia 46,9% 58,8% 12,0 pkt proc.
język angielski 78,1% 87,5% 9,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język niemiecki poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 35,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 7 osób w szkole A i 8 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.