Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚRODZIE WLKP. i LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR I - AKADEMICKIE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 25642)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚRODZIE WLKP.

📍 Środa Wielkopolska | Zdawalność: 98,6%

SZKOŁA B (RSPO: 478525)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR I - AKADEMICKIE

📍 Środa Wielkopolska | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 31 46,9% 🏆 Me: 51% · σ: 18,0% · Mo: 52% 591 1 19 34,2% Me: 32% · σ: 14,2% · Mo: 27% 1068 2
chemia poziom rozszerzony (M) 18 59,3% 🏆 Me: 57,5% · σ: 17,2% · Mo: 47% 127 1 8 43,4% Me: 47% · σ: 19,1% · Mo: 57% 424 2
geografia poziom rozszerzony (M) 55 44,6% Me: 43% · σ: 15,7% · Mo: 35% 824 3 18 48,2% 🏆 Me: 48,5% · σ: 17,4% · Mo: 50% 655 1
historia poziom rozszerzony (M) 10 68,1% 🏆 Me: 72% · σ: 16,3% · Mo: 72% 118 1 6 30,3% Me: 31% · σ: 12,7% · Mo: -% 1035 2
język angielski poziom podstawowy (M) 140 89,5% 🏆 Me: 93% · σ: 12,8% · Mo: 95% 567 1 70 83,1% Me: 91% · σ: 16,5% · Mo: 97% 1129 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 127 78,1% 🏆 Me: 82% · σ: 17,2% · Mo: 82% 644 1 55 71,9% Me: 75% · σ: 18,2% · Mo: 85% 1155 2
język angielski ustny (M) 140 89,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 557 1 70 85,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 943 2
język polski poziom podstawowy (M) 141 70,1% 🏆 Me: 72% · σ: 11,9% · Mo: 75% 416 1 70 60,8% Me: 62% · σ: 13,0% · Mo: 58% 1299 2
język polski poziom rozszerzony (M) 30 65,2% 🏆 Me: 71% · σ: 26,6% · Mo: 89% 214 1 18 12,4% Me: 10% · σ: 10,7% · Mo: 3% 2094 4
język polski ustny (M) 141 81,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 501 1 70 80,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 644 2
matematyka poziom podstawowy (M) 141 74,4% 🏆 Me: 78% · σ: 19,6% · Mo: 96% 486 1 70 72,5% Me: 72% · σ: 15,5% · Mo: 66% 576 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 54 46,4% 🏆 Me: 48% · σ: 18,6% · Mo: 54% 432 1 34 30,5% Me: 31% · σ: 14,4% · Mo: 44% 945 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR I - AKADEMICKIE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,6%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚRODZIE WLKP. wypada lepiej w 11, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR I - AKADEMICKIE w 1.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚRODZIE WLKP. LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR I - AKADEMICKIE Różnica
język polski 65,2% 12,4% 52,7 pkt proc.
historia 68,1% 30,3% 37,8 pkt proc.
chemia 59,3% 43,4% 15,9 pkt proc.
matematyka 46,4% 30,5% 15,8 pkt proc.
biologia 46,9% 34,2% 12,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 52,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 30 osób w szkole A i 18 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.