Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚRODZIE WLKP. czy TECHNIKUM NR 1 IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W ŚRODZIE WLKP.? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Środa Wielkopolska | Zdawalność: 98,6%
📍 Środa Wielkopolska | Zdawalność: 61,0%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 55 | 44,6% Me: 43% · σ: 15,7% · Mo: 35% | 824 | 3 | 21 | 27,7% Me: 28% · σ: 13,1% · Mo: 10% | 1961 | 5 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 140 | 89,5% Me: 93% · σ: 12,8% · Mo: 95% | 567 | 1 | 79 | 64,7% Me: 70% · σ: 25,1% · Mo: 92% | 3064 | 5 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 127 | 78,1% Me: 82% · σ: 17,2% · Mo: 82% | 644 | 1 | 57 | 55,2% Me: 53% · σ: 27,4% · Mo: 23% | 2875 | 5 |
| język angielski ustny (M) | 140 | 89,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 557 | 1 | 79 | 67,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3200 | 6 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 141 | 70,1% Me: 72% · σ: 11,9% · Mo: 75% | 416 | 1 | 82 | 58,9% Me: 62,5% · σ: 19,3% · Mo: 43% | 1527 | 3 |
| język polski ustny (M) | 141 | 81,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 501 | 1 | 82 | 56,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3342 | 7 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 141 | 74,4% Me: 78% · σ: 19,6% · Mo: 96% | 486 | 1 | 82 | 42,0% Me: 37% · σ: 24,1% · Mo: 56% | 2979 | 7 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 54 | 46,4% Me: 48% · σ: 18,6% · Mo: 54% | 432 | 1 | 11 | 10,9% Me: 4% · σ: 13,3% · Mo: 0% | 1925 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚRODZIE WLKP. ma wyższą zdawalność ogólną (98,6% vs 61,0%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚRODZIE WLKP. wypada lepiej w 8, a TECHNIKUM NR 1 IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W ŚRODZIE WLKP. w 0.
| Przedmiot | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚRODZIE WLKP. | TECHNIKUM NR 1 IM. HIPOLITA CEGIELSKIEGO W ŚRODZIE WLKP. | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 46,4% | 10,9% | 35,5 pkt proc. |
| matematyka | 74,4% | 42,0% | 32,3 pkt proc. |
| język polski | 81,9% | 56,5% | 25,4 pkt proc. |
| język angielski | 89,5% | 64,7% | 24,8 pkt proc. |
| język angielski | 78,1% | 55,2% | 23,0 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 37,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 35,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 54 osób w szkole A i 11 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.