Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚRODZIE WLKP. i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 25642)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚRODZIE WLKP.

📍 Środa Wielkopolska | Zdawalność: 98,6%

SZKOŁA B (RSPO: 24283)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO

📍 Ostrów Wielkopolski | Zdawalność: 99,2%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 31 46,9% 🏆 Me: 51% · σ: 18,0% · Mo: 52% 591 1 48 43,4% Me: 36% · σ: 21,5% · Mo: 33% 710 2
chemia poziom rozszerzony (M) 18 59,3% 🏆 Me: 57,5% · σ: 17,2% · Mo: 47% 127 1 8 14,9% Me: 12% · σ: 11,8% · Mo: -% 1119 4
fizyka poziom rozszerzony (M) 9 33,3% Me: 32% · σ: 17,4% · Mo: 32% 543 1 74 41,8% 🏆 Me: 32,5% · σ: 24,7% · Mo: 30% 411 1
geografia poziom rozszerzony (M) 55 44,6% 🏆 Me: 43% · σ: 15,7% · Mo: 35% 824 3 80 41,4% Me: 38,5% · σ: 21,3% · Mo: 22% 968 3
historia poziom rozszerzony (M) 10 68,1% 🏆 Me: 72% · σ: 16,3% · Mo: 72% 118 1 8 60,9% Me: 55% · σ: 26,3% · Mo: 55% 248 1
język angielski poziom podstawowy (M) 140 89,5% 🏆 Me: 93% · σ: 12,8% · Mo: 95% 567 1 258 89,3% Me: 93% · σ: 12,9% · Mo: 93% 582 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 127 78,1% 🏆 Me: 82% · σ: 17,2% · Mo: 82% 644 1 241 77,5% Me: 82% · σ: 18,4% · Mo: 95% 692 2
język angielski ustny (M) 140 89,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 557 1 258 95,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 160 1
język polski poziom podstawowy (M) 141 70,1% 🏆 Me: 72% · σ: 11,9% · Mo: 75% 416 1 260 68,2% Me: 68% · σ: 14,9% · Mo: 62% 569 2
język polski poziom rozszerzony (M) 30 65,2% 🏆 Me: 71% · σ: 26,6% · Mo: 89% 214 1 121 53,4% Me: 51% · σ: 28,6% · Mo: 43% 552 2
język polski ustny (M) 141 81,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 501 1 260 80,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 584 3
matematyka poziom podstawowy (M) 141 74,4% Me: 78% · σ: 19,6% · Mo: 96% 486 1 260 75,3% 🏆 Me: 79% · σ: 19,3% · Mo: 100% 444 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 54 46,4% 🏆 Me: 48% · σ: 18,6% · Mo: 54% 432 1 185 33,1% Me: 26% · σ: 26,9% · Mo: 2% 859 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 16 48,5% 🏆 Me: 43% · σ: 22,4% · Mo: 36% 397 1 9 35,3% Me: 16% · σ: 28% · Mo: 12% 650 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (99,2% vs 98,6%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚRODZIE WLKP. wypada lepiej w 11, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO w 3.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚRODZIE WLKP. I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. J. KOMPAŁŁY I W. LIPSKIEGO Różnica
chemia 59,3% 14,9% 44,4 pkt proc.
matematyka 46,4% 33,1% 13,2 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 48,5% 35,3% 13,2 pkt proc.
język polski 65,2% 53,4% 11,8 pkt proc.
fizyka 33,3% 41,8% 8,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 44,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 18 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.