Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA W CHOJNICACH czy KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W CHOJNICACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 25599)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA W CHOJNICACH

📍 Chojnice | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 263987)

KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W CHOJNICACH

📍 Chojnice | Zdawalność: 88,2%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 65 53,8% 🏆 Me: 55% · σ: 20,4% · Mo: 40% 353 1 13 38,7% Me: 40% · σ: 14,2% · Mo: 45% 880 3
geografia poziom rozszerzony (M) 64 51,2% 🏆 Me: 51% · σ: 18,9% · Mo: 57% 567 1 10 32,7% Me: 30% · σ: 19,3% · Mo: 40% 1522 4
język angielski poziom podstawowy (M) 184 90,1% 🏆 Me: 95% · σ: 12,1% · Mo: 97% 518 1 32 77,6% Me: 86,5% · σ: 20,8% · Mo: 95% 1667 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 169 80,1% 🏆 Me: 85% · σ: 18,5% · Mo: 98% 497 1 32 56,7% Me: 60,5% · σ: 28,8% · Mo: 17% 2716 6
język angielski ustny (M) 184 91,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 366 4 32 96% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 116 2
język polski poziom podstawowy (M) 184 64,8% 🏆 Me: 63% · σ: 13,9% · Mo: 57% 871 2 34 60,1% Me: 61,5% · σ: 17,0% · Mo: 60% 1364 3
język polski poziom rozszerzony (M) 37 42,2% Me: 40% · σ: 24,5% · Mo: 37% 1019 2 9 47,6% 🏆 Me: 49% · σ: 19,9% · Mo: -% 785 1
język polski ustny (M) 184 84,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 333 5 34 96,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 13 1
matematyka poziom podstawowy (M) 184 75,1% 🏆 Me: 80% · σ: 18,7% · Mo: 100% 455 1 34 51,5% Me: 49% · σ: 20,7% · Mo: 30% 2019 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 71 53,3% 🏆 Me: 54% · σ: 24,9% · Mo: 54% 250 1 8 15,4% Me: 2% · σ: 24,3% · Mo: 0% 1649 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA W CHOJNICACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 88,2%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA W CHOJNICACH wypada lepiej w 7, a KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W CHOJNICACH w 3.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA W CHOJNICACH KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W CHOJNICACH Różnica
matematyka 53,3% 15,4% 37,9 pkt proc.
matematyka 75,1% 51,5% 23,6 pkt proc.
język angielski 80,1% 56,7% 23,4 pkt proc.
geografia 51,2% 32,7% 18,5 pkt proc.
biologia 53,8% 38,7% 15,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 11,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 37,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 71 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.