Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 czy TECHNIKUM NR 3? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 25437)

TECHNIKUM NR 1

📍 Zawiercie | Zdawalność: 89,8%

SZKOŁA B (RSPO: 27874)

TECHNIKUM NR 3

📍 Zawiercie | Zdawalność: 77,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 6 16,8% 🏆 Me: 14% · σ: 8,1% · Mo: -% 2068 3 12 14,1% Me: 15% · σ: 5,2% · Mo: 8% 2249 4
geografia poziom rozszerzony (M) 8 35% 🏆 Me: 41% · σ: 11,4% · Mo: 45% 1343 3 26 24,2% Me: 20% · σ: 14,6% · Mo: 20% 2329 5
język angielski poziom podstawowy (M) 49 68,6% 🏆 Me: 77% · σ: 24,4% · Mo: 95% 2644 5 64 64,7% Me: 67,5% · σ: 24,9% · Mo: 92% 3066 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 41 49,9% Me: 47% · σ: 26,4% · Mo: 48% 3339 9 41 53,1% 🏆 Me: 55% · σ: 26,2% · Mo: 82% 3082 8
język angielski ustny (M) 49 75,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2150 5 64 65,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3402 8
język polski poziom podstawowy (M) 49 51,7% 🏆 Me: 48% · σ: 19,6% · Mo: 47% 2481 5 64 45,7% Me: 46% · σ: 15,6% · Mo: 45% 3282 7
język polski ustny (M) 49 72,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1361 4 64 66,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2123 7
matematyka poziom podstawowy (M) 49 53,2% 🏆 Me: 54% · σ: 15,8% · Mo: 54% 1836 4 64 42,8% Me: 42% · σ: 19,8% · Mo: 46% 2908 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 7 8% Me: 0% · σ: 11,1% · Mo: 0% 2092 5 6 11,3% 🏆 Me: 3% · σ: 20,1% · Mo: 0% 1897 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 1 ma wyższą zdawalność ogólną (89,8% vs 77,8%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM NR 3 w 2.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 TECHNIKUM NR 3 Różnica
geografia 35% 24,2% 10,8 pkt proc.
matematyka 53,2% 42,8% 10,4 pkt proc.
język angielski 75,7% 65,6% 10,1 pkt proc.
język polski 72,7% 66,3% 6,4 pkt proc.
język polski 51,7% 45,7% 6,0 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: język polski poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 12,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 10,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 26 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.