Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — XXIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA czy XI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Łódź | Zdawalność: 90,4%
📍 Łódź | Zdawalność: 99,0%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 24 | 29,6% Me: 23% · σ: 17,8% · Mo: 18% | 1270 | 30 | 53 | 41,8% Me: 40% · σ: 15,8% · Mo: 40% | 764 | 20 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 11 | 20% Me: 14,5% · σ: 16,3% · Mo: 7% | 1012 | 27 | 39 | 35,5% Me: 37% · σ: 16,8% · Mo: 25% | 642 | 18 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 15 | 44,9% Me: 40% · σ: 13,6% · Mo: 33% | 808 | 25 | 55 | 47,8% Me: 45% · σ: 18,5% · Mo: 32% | 680 | 21 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 8 | 37,4% Me: 29,5% · σ: 29,6% · Mo: -% | 892 | 26 | 25 | 57,1% Me: 53% · σ: 21,6% · Mo: 45% | 346 | 12 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 109 | 74,7% Me: 83% · σ: 22,8% · Mo: 98% | 1969 | 52 | 200 | 91,8% Me: 95% · σ: 9,2% · Mo: 97% | 365 | 14 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 84 | 59,8% Me: 64% · σ: 26,0% · Mo: 77% | 2391 | 59 | 157 | 77,8% Me: 82% · σ: 15,4% · Mo: 90% | 673 | 20 |
| język angielski ustny (M) | 110 | 76,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2083 | 51 | 200 | 88,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 627 | 14 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 116 | 59,3% Me: 62% · σ: 17,5% · Mo: 65% | 1473 | 38 | 204 | 62,1% Me: 62% · σ: 13,4% · Mo: 60% | 1164 | 32 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 24 | 30,8% Me: 26% · σ: 25,9% · Mo: 3% | 1507 | 40 | 43 | 64,0% Me: 69% · σ: 22,1% · Mo: 57% | 236 | 12 |
| język polski ustny (M) | 116 | 71,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1566 | 28 | 204 | 62,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2593 | 52 |
| język rosyjski poziom rozszerzony (M) | 9 | 95% Me: 97% · σ: 4,9% · Mo: 97% | 14 | 1 | 5 | 92,2% Me: 93% · σ: 8,1% · Mo: 93% | 34 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 116 | 55,7% Me: 54% · σ: 22,6% · Mo: 48% | 1617 | 35 | 204 | 63,2% Me: 64% · σ: 18,5% · Mo: 68% | 1106 | 27 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 17 | 37,2% Me: 38% · σ: 17,1% · Mo: 24% | 720 | 17 | 66 | 23,7% Me: 18% · σ: 19,4% · Mo: 4% | 1210 | 32 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
XI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (99,0% vs 90,4%).
Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, XXIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA wypada lepiej w 3, a XI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO w 10.
| Przedmiot | XXIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA | XI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 30,8% | 64,0% | 33,2 pkt proc. |
| historia | 37,4% | 57,1% | 19,7 pkt proc. |
| język angielski | 59,8% | 77,8% | 18,0 pkt proc. |
| język angielski | 74,7% | 91,8% | 17,1 pkt proc. |
| chemia | 20% | 35,5% | 15,5 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 8,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 33,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 24 osób w szkole A i 43 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.