Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO czy LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE THOMAS? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Tomaszów Mazowiecki | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 41 | 59,3% Me: 60% · σ: 18,5% · Mo: 45% | 218 | 2 | 9 | 30,1% Me: 27% · σ: 12,5% · Mo: 25% | 1250 | 3 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 40 | 61,4% Me: 62,5% · σ: 16,4% · Mo: 73% | 259 | 1 | 24 | 37,6% Me: 35% · σ: 14,3% · Mo: 28% | 1190 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 150 | 87,7% Me: 95% · σ: 16,7% · Mo: 95% | 734 | 2 | 53 | 80,8% Me: 88% · σ: 18,4% · Mo: 95% | 1355 | 5 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 126 | 78,8% Me: 85% · σ: 17,9% · Mo: 87% | 594 | 2 | 48 | 78,4% Me: 83% · σ: 17,0% · Mo: 92% | 629 | 3 |
| język angielski ustny (M) | 150 | 91,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 408 | 3 | 53 | 90,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 506 | 4 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 156 | 70,9% Me: 72% · σ: 12,9% · Mo: 72% | 352 | 1 | 53 | 67,8% Me: 68% · σ: 12,0% · Mo: 53% | 593 | 3 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 33 | 68,8% Me: 66% · σ: 15,4% · Mo: 66% | 150 | 1 | 12 | 51,3% Me: 49% · σ: 17,0% · Mo: 43% | 629 | 3 |
| język polski ustny (M) | 156 | 75,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1042 | 4 | 53 | 69,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1701 | 8 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 156 | 77,4% Me: 82% · σ: 17,0% · Mo: 98% | 364 | 1 | 53 | 62,1% Me: 62% · σ: 19,6% · Mo: 38% | 1162 | 3 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 84 | 39,5% Me: 35% · σ: 24,1% · Mo: 26% | 642 | 2 | 17 | 27,9% Me: 16% · σ: 24,3% · Mo: 8% | 1046 | 3 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 11 | 52,8% Me: 48% · σ: 25,0% · Mo: -% | 330 | 2 | 5 | 38,8% Me: 34% · σ: 12,7% · Mo: -% | 586 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).
Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO wypada lepiej w 11, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE THOMAS w 0.
| Przedmiot | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE THOMAS | Różnica |
|---|---|---|---|
| biologia | 59,3% | 30,1% | 29,2 pkt proc. |
| geografia | 61,4% | 37,6% | 23,8 pkt proc. |
| język polski | 68,8% | 51,3% | 17,5 pkt proc. |
| matematyka | 77,4% | 62,1% | 15,2 pkt proc. |
| wiedza o społeczeństwie | 52,8% | 38,8% | 14 pkt proc. |
Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 29,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 41 osób w szkole A i 9 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.