Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PŁOŃSKU czy TECHNIKUM NR 2 W PŁOŃSKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 121 | 71,6% Me: 82,5% · σ: 26,9% · Mo: 95% | 2314 | 2 | 64 | 69,9% Me: 74% · σ: 22,5% · Mo: 92% | 2502 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 81 | 68,1% Me: 72% · σ: 22,2% · Mo: 88% | 1531 | 1 | 41 | 52,3% Me: 53% · σ: 22,7% · Mo: 27% | 3161 | 4 |
| język angielski ustny (M) | 121 | 79,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1679 | 2 | 64 | 72,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2511 | 3 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 122 | 59,6% Me: 60% · σ: 14,6% · Mo: 47% | 1435 | 3 | 64 | 50,7% Me: 50% · σ: 12,9% · Mo: 48% | 2604 | 4 |
| język polski ustny (M) | 122 | 83,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 393 | 2 | 64 | 70,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1601 | 4 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 122 | 66,6% Me: 64% · σ: 20,7% · Mo: 56% | 902 | 2 | 64 | 56,1% Me: 54% · σ: 18,6% · Mo: 44% | 1590 | 3 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 44 | 46,8% Me: 47% · σ: 22,3% · Mo: 54% | 422 | 1 | 16 | 18% Me: 10% · σ: 17,4% · Mo: 0% | 1478 | 4 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PŁOŃSKU ma wyższą zdawalność ogólną (95,9% vs 92,2%).
Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PŁOŃSKU wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM NR 2 W PŁOŃSKU w 0.
| Przedmiot | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PŁOŃSKU | TECHNIKUM NR 2 W PŁOŃSKU | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 46,8% | 18% | 28,8 pkt proc. |
| język angielski | 68,1% | 52,3% | 15,8 pkt proc. |
| język polski | 83,6% | 70,6% | 12,9 pkt proc. |
| matematyka | 66,6% | 56,1% | 10,6 pkt proc. |
| język polski | 59,6% | 50,7% | 8,9 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 3,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 28,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 44 osób w szkole A i 16 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.