Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PŁOŃSKU vs I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W PŁOŃSKU. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 25255)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PŁOŃSKU

📍 Płońsk | Zdawalność: 95,9%

SZKOŁA B (RSPO: 25248)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W PŁOŃSKU

📍 Płońsk | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 16 31,4% Me: 28% · σ: 15,3% · Mo: 32% 1175 2 54 46,6% 🏆 Me: 51% · σ: 22,6% · Mo: 18% 604 1
chemia poziom rozszerzony (M) 16 19% Me: 17,5% · σ: 12,1% · Mo: 5% 1037 2 24 44,7% 🏆 Me: 46% · σ: 20,9% · Mo: 20% 393 1
geografia poziom rozszerzony (M) 28 33,6% Me: 31% · σ: 17,2% · Mo: 18% 1450 2 65 48,6% 🏆 Me: 48% · σ: 15,4% · Mo: 43% 648 1
historia poziom rozszerzony (M) 6 57,7% Me: 66,5% · σ: 24,5% · Mo: -% 329 2 14 64,4% 🏆 Me: 69,5% · σ: 16,7% · Mo: 73% 168 1
język angielski poziom podstawowy (M) 121 71,6% Me: 82,5% · σ: 26,9% · Mo: 95% 2314 2 185 86,1% 🏆 Me: 93% · σ: 16,0% · Mo: 98% 867 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 81 68,1% 🏆 Me: 72% · σ: 22,2% · Mo: 88% 1531 1 140 66,9% Me: 68% · σ: 21,9% · Mo: 95% 1651 2
język angielski ustny (M) 121 79,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1679 2 185 83,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1250 1
język polski poziom podstawowy (M) 122 59,6% Me: 60% · σ: 14,6% · Mo: 47% 1435 3 186 71,2% 🏆 Me: 72% · σ: 12,2% · Mo: 63% 317 1
język polski poziom rozszerzony (M) 22 59,1% Me: 64,5% · σ: 24,3% · Mo: 34% 357 2 67 70,5% 🏆 Me: 71% · σ: 18,1% · Mo: 66% 116 1
język polski ustny (M) 122 83,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 393 2 186 84,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 370 1
matematyka poziom podstawowy (M) 122 66,6% Me: 64% · σ: 20,7% · Mo: 56% 902 2 186 76% 🏆 Me: 76% · σ: 17,3% · Mo: 96% 418 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 44 46,8% 🏆 Me: 47% · σ: 22,3% · Mo: 54% 422 1 75 46,1% Me: 46% · σ: 21,7% · Mo: 34% 437 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 14 40,4% Me: 39% · σ: 20,2% · Mo: -% 551 2 16 61% 🏆 Me: 58% · σ: 16,2% · Mo: 52% 204 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W PŁOŃSKU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 95,9%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PŁOŃSKU wypada lepiej w 2, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W PŁOŃSKU w 11.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PŁOŃSKU I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W PŁOŃSKU Różnica
chemia 19% 44,7% 25,7 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 40,4% 61% 20,6 pkt proc.
biologia 31,4% 46,6% 15,2 pkt proc.
geografia 33,6% 48,6% 15,0 pkt proc.
język angielski 71,6% 86,1% 14,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 4,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 25,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 16 osób w szkole A i 24 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.