Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W PŁOŃSKU i TECHNIKUM NR 1 W PŁOŃSKU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 25248)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W PŁOŃSKU

📍 Płońsk | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 25253)

TECHNIKUM NR 1 W PŁOŃSKU

📍 Płońsk | Zdawalność: 78,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 65 48,6% 🏆 Me: 48% · σ: 15,4% · Mo: 43% 648 1 5 20,8% Me: 23% · σ: 6,5% · Mo: 27% 2610 4
język angielski poziom podstawowy (M) 185 86,1% 🏆 Me: 93% · σ: 16,0% · Mo: 98% 867 1 49 59,9% Me: 57% · σ: 25,3% · Mo: 55% 3525 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 140 66,9% 🏆 Me: 68% · σ: 21,9% · Mo: 95% 1651 2 17 66,1% Me: 70% · σ: 22,5% · Mo: 82% 1737 3
język angielski ustny (M) 185 83,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1250 1 47 65,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3427 4
język polski poziom podstawowy (M) 186 71,2% 🏆 Me: 72% · σ: 12,2% · Mo: 63% 317 1 53 46,3% Me: 47% · σ: 12,4% · Mo: 48% 3201 5
język polski ustny (M) 186 84,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 370 1 51 65,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2174 5
matematyka poziom podstawowy (M) 186 76% 🏆 Me: 76% · σ: 17,3% · Mo: 96% 418 1 52 47,1% Me: 46% · σ: 20,0% · Mo: 46% 2421 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 75 46,1% 🏆 Me: 46% · σ: 21,7% · Mo: 34% 437 2 5 34% Me: 40% · σ: 24,7% · Mo: -% 823 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W PŁOŃSKU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 78,4%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W PŁOŃSKU wypada lepiej w 8, a TECHNIKUM NR 1 W PŁOŃSKU w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W PŁOŃSKU TECHNIKUM NR 1 W PŁOŃSKU Różnica
matematyka 76% 47,1% 28,9 pkt proc.
geografia 48,6% 20,8% 27,8 pkt proc.
język angielski 86,1% 59,9% 26,2 pkt proc.
język polski 71,2% 46,3% 24,9 pkt proc.
język polski 84,1% 65,9% 18,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 21,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 28,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 186 osób w szkole A i 52 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.