Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. STEFANA BANACHA W TORUNIU czy IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W TORUNIU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 25220)

X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. STEFANA BANACHA W TORUNIU

📍 Toruń | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 84029)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W TORUNIU

📍 Toruń | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 93 60,3% Me: 63% · σ: 14,7% · Mo: 52% 199 5 31 67,6% 🏆 Me: 68% · σ: 12,0% · Mo: 55% 78 3
chemia poziom rozszerzony (M) 69 52,6% Me: 55% · σ: 21,2% · Mo: 47% 225 4 22 64,2% 🏆 Me: 63% · σ: 16,6% · Mo: 43% 78 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 30 57,4% Me: 60% · σ: 23,5% · Mo: 78% 170 4 40 68,6% 🏆 Me: 72,5% · σ: 20,4% · Mo: 67% 53 3
geografia poziom rozszerzony (M) 67 64,3% Me: 65% · σ: 17,1% · Mo: 78% 208 4 39 64,7% 🏆 Me: 68% · σ: 18,9% · Mo: 68% 200 3
historia poziom rozszerzony (M) 17 71,6% Me: 72% · σ: 12,1% · Mo: 83% 78 3 5 84% 🏆 Me: 78% · σ: 9,6% · Mo: -% 12 1
informatyka poziom rozszerzony (M) 28 62,8% 🏆 Me: 62% · σ: 18,7% · Mo: 56% 42 2 11 57,1% Me: 50% · σ: 22,4% · Mo: 50% 76 3
język angielski poziom podstawowy (M) 286 93,2% Me: 95% · σ: 8,1% · Mo: 97% 262 7 164 95,1% 🏆 Me: 97% · σ: 5,4% · Mo: 97% 146 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 130 80,6% Me: 83% · σ: 14,9% · Mo: 97% 462 7 151 87,8% 🏆 Me: 92% · σ: 11,2% · Mo: 97% 147 4
język angielski ustny (M) 286 90,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 464 7 164 91,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 373 6
język polski poziom podstawowy (M) 287 74,2% 🏆 Me: 75% · σ: 12,5% · Mo: 63% 162 2 167 70,7% Me: 70% · σ: 11,2% · Mo: 68% 374 4
język polski poziom rozszerzony (M) 49 53,2% 🏆 Me: 57% · σ: 27,5% · Mo: 0% 561 4 25 49% Me: 54% · σ: 24,7% · Mo: 54% 725 6
język polski ustny (M) 287 75,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1062 8 167 81,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 533 3
matematyka poziom podstawowy (M) 287 83,0% Me: 88% · σ: 14,9% · Mo: 98% 172 4 167 85,7% 🏆 Me: 90% · σ: 13,6% · Mo: 100% 119 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 138 58,3% 🏆 Me: 60% · σ: 19,6% · Mo: 60% 166 3 104 56,8% Me: 58% · σ: 22,6% · Mo: 66% 196 4
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 12 66,3% Me: 71% · σ: 19,1% · Mo: 90% 134 4 18 68,1% 🏆 Me: 73% · σ: 16,1% · Mo: 52% 122 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. STEFANA BANACHA W TORUNIU wypada lepiej w 4, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W TORUNIU w 11.

Największe różnice

Przedmiot X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. STEFANA BANACHA W TORUNIU IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W TORUNIU Różnica
historia 71,6% 84% 12,4 pkt proc.
chemia 52,6% 64,2% 11,6 pkt proc.
fizyka 57,4% 68,6% 11,2 pkt proc.
biologia 60,3% 67,6% 7,3 pkt proc.
język angielski 80,6% 87,8% 7,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 12,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 17 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.