Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO czy LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA CZAPSKIEGO? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 24963)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO

📍 Grudziądz | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 53549)

LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA CZAPSKIEGO

📍 Grudziądz | Zdawalność: 85,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 131 91,8% 🏆 Me: 95% · σ: 11,0% · Mo: 97% 366 1 14 87,5% Me: 92,5% · σ: 14,2% · Mo: 98% 749 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 117 82,8% 🏆 Me: 88% · σ: 17,5% · Mo: 97% 337 1 12 77,7% Me: 85,5% · σ: 20,1% · Mo: 92% 683 3
język angielski ustny (M) 131 93,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 246 2 14 94,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 176 1
język polski poziom podstawowy (M) 131 66,0% 🏆 Me: 67% · σ: 11,2% · Mo: 60% 756 1 14 51,6% Me: 53% · σ: 12,1% · Mo: 40% 2498 5
język polski ustny (M) 131 81,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 495 1 14 81,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 523 2
matematyka poziom podstawowy (M) 131 77,3% 🏆 Me: 80% · σ: 18,6% · Mo: 98% 368 1 14 49,9% Me: 57% · σ: 21,9% · Mo: 64% 2160 7

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 85,7%).

Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO wypada lepiej w 5, a LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA CZAPSKIEGO w 1.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA CZAPSKIEGO Różnica
matematyka 77,3% 49,9% 27,4 pkt proc.
język polski 66,0% 51,6% 14,5 pkt proc.
język angielski 82,8% 77,7% 5,1 pkt proc.
język angielski 91,8% 87,5% 4,3 pkt proc.
język angielski 93,8% 94,7% 1,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 14,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 27,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 131 osób w szkole A i 14 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.