Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ W NOWYM SĄCZU czy SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE "SPLOT" Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA KARSKIEGO W NOWYM SĄCZU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 24803)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ W NOWYM SĄCZU

📍 Nowy Sącz | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 70 52,3% Me: 53% · σ: 20,3% · Mo: 23% 398 5 15 53% 🏆 Me: 58% · σ: 16,9% · Mo: 28% 380 3
chemia poziom rozszerzony (M) 43 44,2% Me: 43% · σ: 22,9% · Mo: 32% 402 6 10 45,6% 🏆 Me: 51% · σ: 27,3% · Mo: -% 369 4
geografia poziom rozszerzony (M) 41 63,5% 🏆 Me: 65% · σ: 15,7% · Mo: 72% 222 1 10 62,3% Me: 60% · σ: 16,6% · Mo: 60% 239 2
historia poziom rozszerzony (M) 14 41,4% Me: 35% · σ: 25,6% · Mo: 15% 782 7 5 78% 🏆 Me: 87% · σ: 19,2% · Mo: -% 31 1
język angielski poziom podstawowy (M) 220 88,5% Me: 93% · σ: 13,9% · Mo: 98% 654 5 45 92,8% 🏆 Me: 95% · σ: 7,6% · Mo: 97% 288 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 173 78,5% Me: 85% · σ: 17,6% · Mo: 90% 620 7 41 82,4% 🏆 Me: 88% · σ: 15,6% · Mo: 95% 360 4
język angielski ustny (M) 220 90,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 522 7 45 93,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 259 2
język polski poziom podstawowy (M) 220 75,1% Me: 77% · σ: 12,8% · Mo: 73% 129 3 45 76,7% 🏆 Me: 77% · σ: 11,7% · Mo: 67% 84 2
język polski poziom rozszerzony (M) 66 73,6% Me: 78,5% · σ: 19,8% · Mo: 83% 76 4 14 80,1% 🏆 Me: 77% · σ: 15,8% · Mo: 100% 25 2
język polski ustny (M) 220 95,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 19 2 45 93,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 38 3
matematyka poziom podstawowy (M) 220 80% Me: 84% · σ: 15,6% · Mo: 98% 270 5 45 80,3% 🏆 Me: 86% · σ: 17,7% · Mo: 100% 261 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 93 50,5% Me: 50% · σ: 21,1% · Mo: 42% 319 3 14 53,7% 🏆 Me: 53% · σ: 25,3% · Mo: 50% 241 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ W NOWYM SĄCZU wypada lepiej w 2, a SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE "SPLOT" Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA KARSKIEGO W NOWYM SĄCZU w 10.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ W NOWYM SĄCZU SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE "SPLOT" Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA KARSKIEGO W NOWYM SĄCZU Różnica
historia 41,4% 78% 36,6 pkt proc.
język polski 73,6% 80,1% 6,5 pkt proc.
język angielski 88,5% 92,8% 4,3 pkt proc.
język angielski 78,5% 82,4% 3,9 pkt proc.
język angielski 90,1% 93,5% 3,5 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: fizyka poziom rozszerzony (M), historia sztuki poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 36,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 14 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.