Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. SEWERYNA GOSZCZYŃSKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 W NOWYM TARGU i TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH I PLACÓWEK IM. STANISŁAWA STASZICA W NOWYM TARGU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
chemia poziom rozszerzony (M) 66 46,6% 🏆 Me: 43% · σ: 23,9% · Mo: 42% 350 1 5 8,2% Me: 7% · σ: 3,2% · Mo: 5% 1221 4
fizyka poziom rozszerzony (M) 14 56,6% 🏆 Me: 59,5% · σ: 28,5% · Mo: -% 180 1 8 15,2% Me: 10% · σ: 12,2% · Mo: 8% 777 3
geografia poziom rozszerzony (M) 65 62,1% 🏆 Me: 65% · σ: 19,5% · Mo: 63% 244 1 17 30,9% Me: 28% · σ: 14,5% · Mo: 18% 1669 6
język angielski poziom podstawowy (M) 255 90,9% 🏆 Me: 95% · σ: 11,3% · Mo: 98% 447 1 160 69,8% Me: 73% · σ: 21,9% · Mo: 87% 2523 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 211 82,8% 🏆 Me: 88% · σ: 15,0% · Mo: 95% 336 1 89 61,1% Me: 63% · σ: 23,8% · Mo: 72% 2247 6
język angielski ustny (M) 255 83,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1166 2 157 73,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2389 5
język polski poziom podstawowy (M) 257 71,8% 🏆 Me: 73% · σ: 13,9% · Mo: 85% 278 1 160 53,5% Me: 55% · σ: 16,6% · Mo: 40% 2251 6
język polski poziom rozszerzony (M) 48 63,3% 🏆 Me: 64,5% · σ: 19,4% · Mo: 51% 255 1 10 21,2% Me: 0% · σ: 28,8% · Mo: 0% 1844 6
język polski ustny (M) 257 82,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 439 1 157 63,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2466 4
matematyka poziom podstawowy (M) 257 79,2% 🏆 Me: 84% · σ: 17,3% · Mo: 100% 302 1 160 54,7% Me: 56% · σ: 21,9% · Mo: 56% 1688 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 127 51,8% 🏆 Me: 52% · σ: 24,4% · Mo: 30% 285 1 45 14,4% Me: 10% · σ: 15,5% · Mo: 0% 1733 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. SEWERYNA GOSZCZYŃSKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 W NOWYM TARGU ma wyższą zdawalność ogólną (99,2% vs 85,9%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. SEWERYNA GOSZCZYŃSKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 W NOWYM TARGU wypada lepiej w 11, a TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH I PLACÓWEK IM. STANISŁAWA STASZICA W NOWYM TARGU w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. SEWERYNA GOSZCZYŃSKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 W NOWYM TARGU TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH I PLACÓWEK IM. STANISŁAWA STASZICA W NOWYM TARGU Różnica
język polski 63,3% 21,2% 42,1 pkt proc.
fizyka 56,6% 15,2% 41,3 pkt proc.
chemia 46,6% 8,2% 38,4 pkt proc.
matematyka 51,8% 14,4% 37,4 pkt proc.
geografia 62,1% 30,9% 31,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 13,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 42,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 48 osób w szkole A i 10 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.