Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARSZAŁKA FRANCISZKA BIELIŃSKIEGO czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Góra Kalwaria | Zdawalność: 72,7%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 55 | 66,4% Me: 72% · σ: 24,7% · Mo: 90% | 2895 | 3 | 48 | 67,5% Me: 75% · σ: 26,8% · Mo: 75% | 2782 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 52 | 45,8% Me: 41,5% · σ: 27,1% · Mo: 15% | 3639 | 6 | 32 | 56,5% Me: 56% · σ: 25,0% · Mo: 55% | 2731 | 4 |
| język angielski ustny (M) | 55 | 59,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3924 | 2 | 48 | 52,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 4266 | 5 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 55 | 50,2% Me: 52% · σ: 11,7% · Mo: 50% | 2683 | 5 | 49 | 50,3% Me: 53% · σ: 13,8% · Mo: 58% | 2665 | 4 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 6 | 31,3% Me: 35,5% · σ: 14,4% · Mo: 34% | 1486 | 2 | 19 | 14,9% Me: 3% · σ: 17,6% · Mo: 0% | 2018 | 3 |
| język polski ustny (M) | 55 | 50,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3925 | 4 | 49 | 52,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3707 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 55 | 36,8% Me: 34% · σ: 15,5% · Mo: 30% | 3476 | 5 | 49 | 40,4% Me: 38% · σ: 15,8% · Mo: 40% | 3134 | 4 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 21 | 20,4% Me: 18% · σ: 12,4% · Mo: 12% | 895 | 2 | 16 | 20,4% Me: 19% · σ: 10,0% · Mo: 10% | 896 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (77,6% vs 72,7%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARSZAŁKA FRANCISZKA BIELIŃSKIEGO wypada lepiej w 2, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 5, przy 1 remisach.
| Przedmiot | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARSZAŁKA FRANCISZKA BIELIŃSKIEGO | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 31,3% | 14,9% | 16,4 pkt proc. |
| język angielski | 45,8% | 56,5% | 10,7 pkt proc. |
| język angielski | 59,5% | 52,1% | 7,4 pkt proc. |
| matematyka | 36,8% | 40,4% | 3,6 pkt proc. |
| język polski | 50,4% | 52,9% | 2,6 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 4,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 16,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 19 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.